WHO IS RACING WHERE IN 2016

UPDATED 30 DECEMBER 2016

The table below is a 2016 Events List indicating the Club members who have indicated they will be competing in them.
If anyone has any changes or updates for this table then please
email me with them.

FOR POLICE PSF MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON TRIATHLON AND DUATHLON ENTRIES AND 'NORTH YORKSHIRE POLICE AC' FOR RUNNING EVENTS. YOU NEED TO REQUEST A MEMBERSHIP CARD WITH A REG NUMBER (from Angie Went)

FOR NON-POLICE MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON ALL TRI ENTRY FORMS. RUNNING EVENTS NYP Tri ARE NOW AFFILIATED YOU NEED TO REQUEST UKA MEMBERSHIP OPTION WHEN JOINING.

2016 EVENTS LIST

DATE

EVENT

NAME

JANUARY

FRI 1

CAPTAIN COOK'S RACE GREAT AYTON

James Lee 100th 42:04

Caroline Pollard 155th 45:48

FRI 1

RIPLEY CASTLE CYCLO CROSS

CANCELLED

SAT 9

YORKSHIRE XC CHAMPIONSHIP LIGHTWATER VALLEY

Bronwen Owen 1st JW 23:51

Tim Broomfield 234th 55:50

SUN 17

BRASS MONKEY HALF MARATHON - YORK

SUN 24

JOLLY HOLLY JOG

Dave Mann 24th 43:11

Steve Smales 40th 45:15

Tim Broomfield 94th 50:24

Dennis Connor 103rd 50:47

Adie Gathercole 175th 54:43

Michael Jacklyn 242nd 58:18

Heather Thomson 259th 59:09

SUN 31

SEACROFT WHEELERS RELIABILITY RIDE #1 - SHERBURN IN ELMET 50 MILES

 

SUN 31

MELTHAM 10K - HUDDERSFIELD

FEBRUARY

 

SAT 6

ROMBALDS STRIDE OFF ROAD 23 MILES

Lena Conlin 180th 5:15:00

Billy Conlin 181st 5:15:00

Jeff Smith 317th 7:36:00

Helen Smith 318th 7:36:00

SUN 7

NOVA RELIABILITY RIDE #2 - RIGTON - 50 MILES

SUN 7

MUDDY BOOTS 10 Km RIPON

Tim Broomfield 83rd 3rd M60 48:37

SUN 21

SNAKE LANE 10 MILE - POCKLINGTON

Tim Broomfield 265th 1:13:55

SUN 28

HAREWOOD HOUSE HALF MARATHON

MARCH

 

SAT 5

LIGHTWATER VALLEY 10 Km

Dave Mann 17th 40:09

Steve Oates 37th 44:42

Dennis Connor 44th 45:24

Mark Greensit 66th 47:10

Stu Pender 68th 47:29

Caroline Pollard 84th 48:50

Peter Brodie 101st 50:17

Daren Topham 196th 57:57

SAT 12

DENT 14 MILE

Tim Broomfield 92nd 3rd M60 1:49:44

John Bull 302nd 3rd M70 2:52:02

SAT 19

CLUMBER PARK DU

Dave Mann 80th 2:10:26

Dean Culshaw 251st 2:31:26

Jon Zigmond 356th 2:59:47

SAT 19

HARDMOORS 55 MILE

Lena Conlin 167th 12:55:28

SUN 20

THIRSK 10 MILE

SUN

STOKESLEY DU MAIN RACE

No Race in 2016

SUN

STOKESLEY DU - NOVICE

No Race in 2016

 

SUN 27

GUISELEY GALLOP

SUN 27

HELMSLEY 10KM

Tim Broomfield 97th 3rd M60 48:51

Jon Zigmond 229th 58:49

APRIL

SUN 3

BAILDON HALF MARATHON (MULTI TERRAIN)

Tim Broomfield 116th 1:59:18

SUN 3

DURHAM DU

Jon Zigmond dns medical

SUN 3

HARTLEPOOL MARINA 5 MILES

Walter Busuttil 80th 31:57

SUN 3

F2 SPORTIVE 85 MILES & 65 MILES

SUMMERBRIDGE

SUN 10

AMPLEFORTH DU

Brendan Anglim 12th 2nd M40 1:02:20

David Walsh 42nd 3rd M50 1:11:12

SUN 10

HARDMOORS WHITE HORSE - MARATHON

Lena Conlin 65th 6:15:27

SAT

MEANWOOD TRAIL RACE

Cancelled 2016

SUN 10

CLITHEROE TRI

SUN 17

ETU STD DIST DU CHAMPS KALKAR

Dave Mann 13th M45 2:11:14

Dean Culshaw 11th M60 2:24:55

SUN 17

SKIPTON TRI

Russell Brown 93rd 2nd M55 1:21:42

Oliver Coughlan 223rd 1:32:14

Daren Topham 294th 1:40:47

SUN 24

FOUNTAINS 10KM

Tim Broomfield 79th 47:58

Stu Pender 103rd 50:30

SUN 24

STOCKTON DU FESTIVAL - STANDARD

Brendan Anglim 63rd 2:12:06

Harry Dowdell 94th 2:19:23

Ian Chapman 113th 2:22:22

Jon Zigmond 238th 2:51:33

SUN 24

STOCKTON DU FESTIVAL SPRINT

James Lee 65th 1:06:35

SUN 24

YORK SPRINT TRI

SUN 24

LONDON MARATHON

Mark Goulding 7014th 3:32:20

WED 27

NOVA TT LEAGUE #1

FARNHAM X ROADS 9 MILES

FRI 29

RIPON DUATHLON SERIES #1 2/27/2 Km

Dave Mann 2nd 1:08:30

Tim Broomfield 4th 1:16:28

Dean Culshaw 6th 1:17:52

Helene Whittaker 8th 1:21:58

Peter Brodie 9th 1:22:31

Lena Conlin 13th 1:29:49

Phoebe Greensit 14th 1:30:18

Peter Eggleton 17th 1:31:21

Carol Morrison 18th 1:32:16

Tracy Simpson 20th 1:35:00

Joy Fletcher 21st 1:46:45

MAY

SUN 1

POCKLINGTON SPRINT TRI

SUN 1

KIRKBYMOORSIDE 10 KM

Jon Zigmond 167th 55:19

MON 2

TADCASTER TRI

Walter Busuttil 23rd 1:06:11

Andrew Pattinson 63rd 1:13:42

WED 4

NOVA TT LEAGUE #2 10 Miles

Walter Busuttil 16th 25:05

Tim Broomfield 25th 26:58

James Lee 29th 27:37

Peter Eggleton 32nd 30:27

THUR 5

HARROGATE ROAD LEAGUE - ILKLEY

Lena Conlin 319th 45:30

SAT 7

ACORN 100 KM SPORTIVE

Emma Oates

Debs Cooper

SUN 8

LEEDS HALF MARATHON

SUN 8

ST NEOTTS TRIATHLON

Dean Culshaw 246th 5th M60 2:29:33

WED 11

NOVA TT LEAGUE #3 12 Miles

Walter Busuttil 10th 30:12

Dave Mann 12th 30:45

Tim Broomfield 20th 33:19

James Lee 22nd 33:45

SUN

ETAPE DU DALES

SUN 15

CLEVELAND SPRINT TRI

Tim Adams 73rd 1:12:07

James McCormack 83rd 1:14;29

SUN 15

RIPON 10 MILE

Tim Broomfield 87th 1:18:39

Andrea Denny 168th 1:27:45

SUN 15

HARROGATE TRI ASHVILLE COLLEGE

Dave Mann 6th 1st M45 1:10:49

Andy Bagot 88th 1:33:52

SUN 15

FIRST OF THE SUMMER TRI HOLMFIRTH

Jeff Mowbray 27th 2nd M55 1:29:19

SUN 15

RABY CASTLT 10 KM

Jon Zigmond 292nd 56:28

WED 18

NOVA TT LEAGUE #4 12 Miles

Dave Mann 10th 30:04

Walter Busuttil 13th 30:22

FRI 20

RIPON DUATHLON SERIES #2 2/27/2 Km

NYP members who raced please let me know as no club name in results. tim.broomfield@ntlworld.com

Steve Smales 5th 1:10:59

Dave Mann 6th 1:11:51

James Lee 12th 1:18:55

Tim Broomfield 15th 1:20:31

Stu Pender 28th 1:27:03

Helene Whittaker 34th 1:29:37

Lena Conlin 38th 1:38:01

Andrea Denny 43rd 1:50:47

John Bull 46th 1:56:25

FRI 20

RIPON OW SERIES 800m

Mark Whitehouse 2nd 9:14

Phoebe Greensit 3rd 9:20

Peter Eggleton 4th 9:52

Helene Whittaker 5th 10:14

Heather Thomson 12th 11:34

Cath Lyons 14th 11:42

Lena Conlin 18th 13:44

Lesley Whitehouse 20th 14:28

SUN 22

HARDMOORS OSMOTHERLEY TRAIL MARATHON

Lena Conlin 53rd 6:38:45

SUN 22

DRIFFIELD TRI (POOL SWIM)

Walter Busuttil 6th 1st M50 58:37

Ian Chapman 24th 1:04:06

Mark Richardson 36th 1:05:47

Mark Greensit 69th 1:10:22

Helene Whittaker 77th 2nd F50 1:11:06

Catherine Greensit 108th 3rd F45 1:15:21

Andy Bagot 109th 1:15:23

SUN 22

SLATEMAN TRI LLANBERIS WALES

Derek Owen 122nd 3:08:21

SUN 22

LOCH lo MAN TRI - SPRINT

Helen Smith 85th 1:58:36

SUN 22

LOCH lo MAN TRI MIDDLE DISTANCE

Martin Cunningham 61st 6:30:45

Jeff Smith 71st 6:45:30

TUE 24

HARROGATE ROAD LEAGUE NIDD VALLEY

Tim Broomfield 139th 39:57

Lena Conlin 284th 48:39

WED 25

NOVA TT LEAGUE #5 10 Mile

Dave Mann 6th 26:14

SAT 28

NOTTINGHAM SPRINT TRI

Russell Brown 267th 1:13:38

Heather Thomson 340th 1:17:16

SAT 28

POCKLINGTON SPORTIV 60 MILES

Jeff Mowbray Gold 3:53:37

SAT 28

LISBON EUROPEAN TRIATHLON CHAMPIONSHIPS 

Dean Culshaw

SAT 28

ELLERTON WATER PARK 3KM OW SWIM

Richard Evans 21st 1:00:03

Jeff Smith 24th 1:01:12

Martin Cunningham 25th 1:01:22

Richard Cunningham 42nd 1:16:13

Helen Smith 45th 1:23:25

SUN 29

MELMERBY 10 Km

Stu Pender 104th 45:20

SUN 29

OUTLAW HALF

Billy Conlin 456th 5:38:38

Graham Yare 636th 5:58:18

David Rudland 731st 6:10:54

Gary Varley 741st 6:12:45

Lena Conlin 832nd 6:28:26

Jon Zigmond 924th 3rd M65 6:45:16

SUN 29

F2 SPRINT DIST TRI - Dacre Lakeside Park

SUN 29

F2 STD DIST TRI - Dacre Lakeside Park

MON 30

 WETHERBY TRI

Dave Mann 12th 2:16:44

TUE 31

HARROGATE ROAD LEAGUE - SWALEDALE

Walter Busuttil 90th 43:03

Tim Broomfield 113th 44:55

Lena Conlin 254th 56:45

JUNE

 

WED 1

NOVA TT LEAGUE #6 18 Mile

James Lee 12th 53:19

SAT 4

WHARFEDALE TRAIL HALF MARATHON

Tim Broomfield 93rd 2:01:33

Ian Cross 192nd 2:17:41

SAT 4

AVILES (SPAIN) WORLD DUATHLON CHAMPIONSHIPS

Dean Culshaw

SAT 4

STRATHCLYDE SPRINT TRI

Russell Brown 157th 1:23:32

Heather Thomson 172nd 3rd F50 1:24:50

SUN 5

IRONMAN FRANCE - NICE

Jeff Mowbray 1548th 12:33:19

WED 8

NOVA TT LEAGUE #7 19 Miles

Walter Busuttil 9th 47:51

WED 8

OTLEY 10 MILE

THUR 9

KETTLEWELL ANNIVERSARY FELL RACE

Tim Broomfield 57th 1st M60 57:50

10 - 13

COTSWOLD 100 MILE TRAIL RUNNING CHALLENGE

Emma Oates completed awaiting results

10 - 13

GREAT NORTH SWIM WINDERMERE

SAT 11

SWALEDALE OFF ROAD MARATHON

SAT 11

ITU LEEDS AQUATHLON ENGLISH CHAMPIONSHIPS

Dean Culshaw 72nd 43:34

SUN 12

ITU LEEDS STANDARD DISTANCE

Julian Norton 64th 2:14:43

Dave Mann 77th 2:15:45

Harry Dowdell 437th 2:31:13

Paul Whiteside 767th 2:40:19

Dean Culshaw 781st 2:40:45

Jeff Mowbray 842nd 2:42:28

SUN 12

ITU LEEDS SPRINT DISTANCE

Simon Currass 140th 1:22:56

James Lee  239th 1:27:26

Heather Thomson 352nd 4th F50 1:31:33

SUN 12

HARDMOORS ROSEDLE ABBEY

Lena Conlin 74th 5:56:28

SUN 12

NEW MARSKE HARRIERS EVERYONE ACTIVE 10 KM

Jon Zigmond 162nd 53:13

SUN 12

DEVA TRI - CHESTER

WED 15

NOVA TT LEAGUE #8 25 Mile

Walter Busuttil 6th 63:07

THUR 16

HARROGATE ROAD LEAGUE - THIRSK

SAT 18

CLEVELAND SHORT COURSE TRI (STD DIST)

James Lee 48th 2:25:33

Lesley Whitehouse 82nd 1st F50 2:40:56

Caroline Pollard 98th 2nd F50 2:47:16

Jon Zigmond 102nd 2:49:30

SAT 18

DAMBUSTER TRI

WED 22

ELLERTON WATER SUPER SPRINT #1

Walter Busuttil 5th V40-59 42:59

Martin Cunningham 19th V40-59 48:52

Dean Culshaw 2nd V60 49:42

FRI 24

RIPON DUATHLON SERIES #3 4/27/2 Km

Steve Smales 2nd 1:09:55

Dave Mann 3rd 1:10:47

Richard Cunningham 17th 1:21:12

Mark Greensit 22nd 1:24;23

Bruce Symonds 24th 1:25:43

Andrea Denny 30th 1:29:29

Helene Whittaker 33rd 1:31:12

Martin Cunningham 34th 1:32:38

Peter Eggleton 41st 1:42:43

FRI 24

RIPON OW SERIES 1500m

Peter Eggleton 3rd time missing

Dave Mann 4th 26:44

Mark Whitehouse 5th 27:16

Helene Whittaker 6th 28:27

Martin Cunningham 9th 30:18

Mark Peacock 12th 31:03

Heather Thomson 15th 33:05

Lesley Whitehouse 16th 38:08

SAT 12

GREAT NORTH SWIM WINDERMERE 1 MILE

SUN 19

CATTERICK LEISURE CENTRE SPRINT TRI

SUN 19

ALLERTHORPE SPRINT TRI - Nr POCKLINGTON

Carol Morrison 104th 1st F55 1:20:50

SAT 25

TRIATHLON X AMBLESIDE

Billy Conlin 17:54:54

SUN 26

A DAY IN THE LAKES (HALF IM)

Paul Heap 39th 5:17:17

Mark Whitehouse 93rd 5:51:03

Steve Oates 107th 6:00:09

Dave Smith 144th 6:24:52

SUN 26

RIPON REVOLUTION SPORTIVE 103 MILES

Jeff Smith completed

Chris Orr completed

TUE 28

HARROGATE ROAD LEAGUE HANDICAP - RIPON

Tim Broomfield 99th 40:22

Lena Conlin 201st 47:45

WED 29

NOVA TT LEAGUE #9 16 Mile

Walter Busuttil 11th 39:26

Dave Mann 12th 39:44

Tim Broomfield 15th 42:57

James Lee 17th 43:30

JULY

 

SAT 2

2016 HOLTEN ETU JUNIOR EUROPEAN CUP

750M / 20KM / 5KM

Bronwen Owen 2nd 1:05:00

SUN 3

OUTLAW HALF HOLKHAM

Jon Zigmond 698th 6:35:14

WED 6

NOVA TT LEAGUE #10 13 Mile

Walter Busuttil 10th 32:34

Tim Broomfield 16th 36:21

James Lee 17th 36:29

SAT 9

RIPON TRI

Julian Norton 24th 2:07:18

Dave Mann 57th 2:15:23

Jeff Mowbray 107th 2:25:29

Paul Whiteside 168th 2:31:49

David Walsh 171st 2:32:25

Duncan Berry 178th 2:32:58

Ian Goulding 203rd 2:35:17

Mark Richardson 210th 2:35:48

Ian Chapman 217th 2:36:10

David Sharp221st 2:36:32

Simon Currass 223rd 2:36:40

Brett Edgeworth 256th 2:38:57

Andrew Emsley 276th 2:40:28

Mark Peacock 282nd 2:40:49

Stu Pender 290th 2:41:26

Graham Castle-Ward 343rd 2:46:38

Helene Whittaker 352nd 2:47:24

Jo Hope 387th 2:50:53

Darrell Lardner 396th 2:51:32

Peter Brodie 415th 2:53:38

Catherine Lyons 472nd 2:59:52

David Ritson 491st 3:02:08

Daren Topham 506th 3:04:27

Jill Holt 520th 3:06:38

Andrew Pomfret 547th 3:12:39

Tracy Simpson 549th 3:12:50

Sally_Anne Lardner 552nd 2nd F60 3:13:51

Caroline Bentham 556th 3:14:51

Kamilla Gordon 559th 3:15:36

SUN

THE RIPON TOUR CYCLE SPORTIVE

SUN

EPIC SWIM 3.8 KM - GLENRIDDING - ULLSWATER

WED 13

NOVA TT LEAGUE #11 15 MILES

Walter Busuttil 13th 36:55

Tim Broomfield 18th 39:17

James Lee 20th 41:14

FRI 15

RIPON DUATHLON SERIES #4 4/27/2 Km

Tim Broomfield 11th 1:22:13

Bruce Symonds 22nd 1:28:29

Andrea Denny 25th 1:30:29

Peter Brodie 26th 1:31:27

Helene Whittaker 27th 1:31:44

Lena Conlin 33rd 1:37:12

FRI 15

RIPON OW SERIES 1500m

Mark Whitehouse 2nd 21:12

Helene Whittaker 4th 23:24

Lena Conlin 9th 30:06

Lesley Whitehouse 10th 30:08

SAT 16

DT 30 - MUKER

Mark Whitehouse 103rd 3:54:00

SUN 17

IRONMAN UK BOLTON

Mark Rees 1228th 14:32:30

Mark Goulding 1245th 14:36:08

Steve Oates 1353rd 14:56:03

Richard Cunningham 1368th 14:59:03

Jeff Smith 1369th 14:59:04

Martin Cunningham 1371st 14:59:05

John Bull DNF

Steve McNamara (ex NYP) 757th 13:14:04

SUN 17

BURTON LEONARD 10 K

Tim Broomfield 96th 49:12

SUN 17

HATFIELD TRI

SUN 17

CASTLE HOWARD TRAIL RACE 10.45 KM 

WED 20

NOVA TT LEAGUE #12 18 Mile

Dave Mann 7th 45:24

Walter Busuttil 9th 46:33

James Lee 18th 50:08

WED 20

ELLERTON WATER SUPER SPRINT #2

Bryan Miller 8th V40 46:36

Martin Cunningham 25th V40-59 51:30

SAT 23

STEELMAN - MIDDLE DISTANCE TRIATHLON

Steve Smales 51st 5:13:11

Lesley Whitehouse 117th 3rd F50 5:58:14

SAT 23

CASTLE HOWARD TRI SPRINT PLUS

SAT 23

CASTLE HOWARD TRI SUPER SPRINT

SUN 24

CASTLE HOWARD TRI STANDARD

SUN 24

CASTLE HOWARD TRI GAUNTLET

SUN 24

THE OUTLAW IRON DISTANCE TRI NOTTINGHAM 

Craig Ward 51st 10:20:22

Paul Heap 157th 11:10:39

Billy Conlin 411th 12;17:07

Grahm Yare 730th 13:45:01

Dave Rudland 734th 13:47:18

Lena Conlin 845th 14:32:16

Jon Zigmond 865th 14:40:49

Chris Orr (ex NYP) 388th 12:11:17

SUN 24

THE GREAT YORKSHIRE RUN 10KM - HARROGATE

WED 27

NOVA TT LEAGUE #13 15 Mile

Walter Busuttil 9th 36:14

Dave Mann 11th 36:15

Tim Broomfield 21st 39:36

SUN 31

REDCAR TRI

SUN 31

LEEDS XPRESS TRI

SUN 31

JAMES HERRIOT TRAIL RUN 14K CASTLE BOLTON

Tim Broomfield 79th 1:14:17

AUGUST

WED 3

NOVA TT LEAGUE #14 10 Mile

Walter Busuttil 8th 24:33

Tim Broomfield 14th 26:42

SUN 7

ALLERTHORPE CLASSIC TRI - Nr POCKLINGTON

Dave Mann 22nd 2:14:44

Jeff Mowbray 32nd 2nd M55 2:18:34

Mark Taylor 82nd 2:30:35

David Walsh 89th 2:31:45

Mark Peacock 127th 2:38:49

SUN 7

ALLERTHORPE SUPER SPRINT TRI

SUN 7

ROUND HILL FELL RACE 8.7 MILES

Tim Broomfield 83rd 1:17:15

Caroline Pollard 109th 1st F50 1:23:27

WED 10

NOVA TT LEAGUE #15 9 Mile

Tim Broomfield 12th 26:14

SAT 13

BASSENWAITE TRI - STD

Steve Smales 32nd 2:37:01

SAT 13

BASSENWAITE TRI - SPRINT

Heather Thomson 42nd 1st F50 1:44:28

Diane Brown 121st 2:24:29

SUN 14

LIVERPOOL TRI

Harry Dowdell 249th 2:20:37

Russell Brown 516th 2:36:02

Dean Culshaw 519th 2:36:15

SUN 14

HARDMOORS WAINSTONES - MARATHON

Lena Conlin 87th 6:36:04

WED 17

NOVA TT #16 Norwood Edge Hill Climb

Walter Busuttil 6th 7:01

Dave Mann 9th 7:28

WED 17

ELLERTON WATER SUPER SPRINT #3

Sharon Leeming F 8th 54:54

Martin Cunningham M40 23rd 51:26

SAT 20

BURNSALL 10 MILE ROAD

Tim Broomfield 48th 2nd M60 1:17:00

SAT 20

NOVA TT #18 Lofthouse Head Hill Climb

SUN 21

ESCRICK 10 KM

SUN 21

WENSLEYDALE TRI FULL CHEESE

SUN 21

WENSLEYDALE TRI HALF CHEESE

WED 24

NOVA TT #17 Darley Head Hill Climb

Walter Busuttil 9th 5:29

Tim Broomfield 11th 6:21

FRI 26

RIPON DUATHLON SERIES #5 4/27/2 Km

Dave Mann 5th 1:12:03

James Lee 14th 1:20:38

Tim Broomfield 26th 1:24:44

Martin Cunningham 28th 1:25:59

Richard Cunningham 30th 1:26:18

Bruce Symonds 37th 1:29:00

Helene Whittaker 41st 1:34:03

Lena Conlin 47th 1:37:26

Carol Morrison 48th 1:37:38

FRI 26

RIPON OW SERIES 1500m

Mark Whitehouse 1st 18:31

Pete Eggleton 2nd 19:03

Dave Mann 3rd 20:06

Helene Whittaker 5th 21:22

Carol Morrison 8th 24:07

Lena Conlin 10th 26:12

Lesley Whitehouse 11th 27:18

SEPTEMBER

SAT 3

SUNDOWNER FREEBIRD EVENTS MIDDLE DISTANCE

Jeff Mowbray 61st 3rd M55 5:04:58

SAT 3

SUNDOWNER FREEBIRD EVENTS SPRINT DISTANCE

SUN 4

HELVELLYN TRI

Mark Whitehouse 143rd 5:00:00

Harry Dowdell 149th 5:01:49

Ian Goulding 193rd 5:15:41

SUN 4

NEWBY HALL - MIDDLE DISTANCE TRIATHLON

5 Km Run 90 Km Cycle 21 KM Run - RUBICON

Darrell Lardner 90th 5:21:16

Lena Conlin 116th 5:35:47

Sally-Anne Lardner 5:51:18

SUN 4

NEWBY HALL SPRINT DIST TRI - TRIDENT

SUN 4

PARAS 10

SUN 4

WETHERBY 10 K

Tim Broomfield 146th 46:19

SAT 10

NIDDERDALE SPRINT TRI PATELEY BRIDGE

http://nidderdale-triathlon.co.uk/

Dave Mann 3rd 2nd M40 1:02:55

James Turner 4th 1:03:50

William Cunningham 10th 1:09:25

Ezra Dunford 20th 1:13:02

Sarah Haslam 105th 1:29:18

SAT 10

VITRUVIAN

Martin Cunningham 476th 5:38:36

Andrew Emsley 508th 5:42:14

Stu Pender 565th 5:51:50

Jo Hope 582nd 5:55:34

Mark Peacock 586th 5:55:56

Jeff Smith 664th 6:16:04

Graham Castle-Ward 689th 6:21:59

Richard Cunningham 700th 6:26:04

Catherine Lyons 730th 6:39:59

Kamilla Gordon 752nd 6:55:39

SUN 11

LEEDS TRI - ROUNDHAY PARK - OPEN WATER SWIM -STANDARD DISTANCE

Diane Brown 208th 3rd F40 3:47:12

SUN 11

GREAT NORTH RUN

Peter Brodie 6173rd 1:51:12

Lena Conlin 14373rd 2:05:57

Jeff Smith 16867th 2:08:57

Helen Smith 32859th 2:53:25

SUN 18

IM WALES

Derek Owen 1007th 13:42:06

SAT 17

EQUINOX 24

Billy Conlin 4th M solo

Lena Conlin 3rd F solo

SAT 10

BUTTERMERE TRI

SUN 18

HARROGATE HARRIERS 10 MILE TRAIL RACE

Harry Dowdell 23rd 1:15:33

Tim Broomfield 66th 1:25:24

SUN 18

TADCASTER 10 MILE ROAD RACE

SUN 18

TEESDALE TRI

SUN 18

ILKLEY TRI

SAT 24

BROWNLEE SPRINT TRI HAREWOOD

David Walsh 88th 1:43:15

Martin Cunningham 264th 1:53:32

Carol Morrison 315th 1st F55 1:55:44

Diane Brown 708th 2:23:02

SAT 24

BROWNLEE SUPER SPRINT TRI HAREWOOD

Jeff Smith 74th 1:07:29

Helen Smith 1:24:41

Beverley Barf 109th 1:26:43

SUN 25

REDCAR HALF MARATHON

Jon Zigmond 509th 1:59:47

SUN

3 PEAKS CYCLOCROSS

OCTOBER

 

SAT 1

ROUND RIPON ULTRA 35 MILES

Lena Conlin 65th 7:22:23

SUN 2

LAST OF THE SUMMER TRI HOLMFIRTH

SUN 2

GREWELTHORPE 13KM TRAIL RACE http://gmtr.co.uk/

Tim Broomfield 37th 1st M60 1:07:32

Mark Greensit 49th 1;10:33

Catherine Greensit 60th 1:12:06

John Bull 100th 1:40:55

SUN 2

KIELDER MARATHON

Jeff Smith 361st 4:40:57

SUN 9

YORK MARATHON

Jeff Mowbray 535th 3:31:32

Mark Taylor 705th 3:39:03

Darrell Lardner 1780th 4:16:18

SUN 9

RICHMOND CASTLE 10 KM

Tim Broomfield 72nd 1st M60 47:18

SAT 15

CHALLENGE PEGUERA-MALLORCA

David Sharp 399th 6:09:54

Tim Benson 456th 6:24:24

Andrew Emsley 515th 6:42:08

SUN 16

SHAUN LEE JOHNSTONE 10 MILE MULTI TERRAIN

Alan Wray 73rd 1:20:14

Tim Broomfield 74th 1:20:38

Andrew Sherif 81st 1:21:42

SUN 16

BRIDLINGTON HALF MARATHON

SUN 23

HELWITH BRIDGE DUATHLON

Tim Broomfield 32nd 2nd M60 2:20:59

Caroline Pollard 65th 1st F55 2:45:45

SUN 23

CAMP HILL 10KM OBSTACLE RACE

Simon Cave 3rd 44:20

Dave Mann 4th 45:10

Steve Smales 8th 47:31

Mark Greensit 32nd 53;18

Mark Whitehouse 55th 56:16

Lesley Whitehouse 55th 56:16

Catherine Greensit 97th 1:01:14

Daren Topham 157th 1:10:39

Heather Thomson 183rd 1:13:48

NOVEMBER

 

SUN 6

GUY FAWKES 10 MILE - RIPLEY

Dave Mann 70th 1:09:35

Tim Broomfield 219th 1:18:02

Lena Conlin 561st 1:35:09

SUN 6

HAREWOOD TRAIL RACE

Cancelled for 2016

SUN 6

ABBEY DASH - LEEDS 10 KM

SAT 12

HARRIERS v CYCLISTS BINGLEY

Caroline Pollard 191st 55:58

John Bull 245th 1:19:01

SUN 13

HARDMOORS GOATHLAND MARATHON

Lena Conlin 61st 6:40:19

SUN 20

WENSLEYDALE WEDGE

Billy Conlin 83rd 5:29

Lena Conlin 84th 5:29

Emma Oates 188th 7:31

John Bull 190th 7:32

DECEMBER

 

SUN 4

 ESKDALE EUREKA

James Lee 51st 1:14:20

Caroline Pollard 81st 1:23:04

SUN 11

HARDMOORS ROSEBERRY TOPPING - MARATHON

Lena Conlin 113th 7:15:39

SUN 18

LOFTUS POULTRY RUN 8 MILES

Tim Broomfield 124th 1st M60 1:00:54

Caroline Pollard 208th 1:06:34

MON 26

CHEVIN CHASE

Ben Ralston 84th 49:43

Tim Broomfield 278th 56:59

TUE 27

JOLLY HOLLY JOG

Simon Cave 31st 41:02

Mark Whitehouse 245th 53:15

Darrell Lardner 256th 53:38

Jeff Smith 261st 53:51

Lesley Whitehouse 356th 57:18

Daren Topham 441st 1:00:04

TUE 27

GUISBOROUGH WOODS

James Lee 87th 52:16

Caroline Pollard 110th 1st F55 56:23

SAT 31

AULD LANGS SYNE

Caroline Pollard

 

2017

JANUARY

 

SUN 1

 CAPTAIN COOKS

Caroline Pollard