WHO
IS RACING WHERE IN 2013
UPDATED 12 FEBRUARY 2014
The table
below is a 2013 Events List indicating the Club members who have indicated they
will be competing in them.
If anyone has any changes or updates for this table then please email
me
with them.
FOR POLICE PSF MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON TRIATHLON AND DUATHLON ENTRIES AND 'NORTH YORKSHIRE POLICE AC' FOR RUNNING EVENTS. YOU NEED TO REQUEST A MEMBERSHIP CARD WITH A REG NUMBER (from Angie Went)
FOR NON-POLICE MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON ALL TRI ENTRY FORMS. RUNNING EVENTS NYP Tri ARE NOW AFFILIATED YOU NEED TO REQUEST A MEMBERSHIP CARD WITH A REG NUMBER (From Steve Wood)
2013 EVENTS LIST
DATE |
EVENT |
NAME |
|||||||||||||||||||||
FOR RESULTS 2001 - 2013 CLICK HERE |
|||||||||||||||||||||||
FOR WHOWHERE 2014 CLICK HERE |
|||||||||||||||||||||||
TUE 1 |
CAPTAIN COOK'S RACE GREAT AYTON |
Tim
Adams 111th 44.48 Caroline
Pollard 136th 1st F50
46.39 |
|||||||||||||||||||||
SAT 5 |
YORKSHIRE XC CHAMPIONSHIP - LIGHT WATER VALLEY |
Caroline
Pollard 79th 29.11 Tim
Broomfield 197th 47.49 Bronwen Owen 1st Womens U17
14.48 |
|||||||||||||||||||||
SUN 20 |
BRASS MONKEY HALF MARATHON - YORK |
Cancelled ice on course. |
|||||||||||||||||||||
SUN 27 |
SEACROFT WHEELERS RELIABILITY RIDE #1 - SHERBURN – IN – ELMET –
50 MILES |
|
|||||||||||||||||||||
SUN 27 |
MELTHAM 10K, |
Martin
Shaw 52nd 42.37 |
|||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||
SUN 3 |
NOVA RELIABILITY RIDE #2 - RIGTON - 50 MILES |
||||||||||||||||||||||
SUN 10 |
OTLEY CC - RELIABILITY RIDE |
||||||||||||||||||||||
SUN 10 |
MUDDY BOOTS 10 Km – RIPON |
Martin
Shaw 30th 43.23 Stu
Wallace 60th 47.20 Billie
Conlin 83rd 48.59 Deb
Tudbury 250th 1.02.25 Lena
Conlin 257th 1.03.14 Paul
O'Rourke – dns injury |
|||||||||||||||||||||
SUN 17 |
AIREDALE OLYMPIC - RELIABILITY RIDE |
||||||||||||||||||||||
SUN 24 |
|
Tim
Broomfield 208th 1.10.11 |
|||||||||||||||||||||
MARCH |
|
||||||||||||||||||||||
SAT 2 |
NORTHUMBERLAND COASTAL HALF MARATHON |
Steve
Wood 6th 1.43.04 |
|||||||||||||||||||||
SAT 9 |
STAN BRADSHAW ROUND FELL RACE |
Steve
Wood 84th 1.32.02 |
|||||||||||||||||||||
SAT 9 |
DENT 14 MILE |
Tim
Broomfield 72nd 1.45.29 |
|||||||||||||||||||||
SAT 9 |
DAMBUSTER DU |
Brendan
Anglim 158th 2.16.17 |
|||||||||||||||||||||
SUN 17 |
LIGHTWATER VALLEY 10 Km |
Walter
Busuttil 15th 4th V50
39.53 Mark
Greensit 84th 47.51 Catherine
Greensit 139th 52.10 Jill
Gathercole 183rd 56.13 Lena
Conlin 193rd 57.25 |
|||||||||||||||||||||
SUN 24 |
HASTINGS HALF MARATHON |
Steve
Wood 142nd 1.29.50 |
|||||||||||||||||||||
SUN 24 |
FUNCTIONAL FITNESS SPORTIV 100 MILES & 60 MILES SUMMERBRIDGE |
Snowed Off – New date 22 September |
|||||||||||||||||||||
SUN 24 |
THIRSK 10 MILE |
||||||||||||||||||||||
SUN 24 |
STOKESLEY DU |
Dave
Mann 37th 1.48.05 Brendan
Anglim 51st 1.50.50 Harry
Dowdell 3rd V50 61st
1.52.44 Stu
Wallace 83rd 1.58.04 Jeff
Mowbray 89th 1.58.02 James
Lee 91st 1.59.09 Tim
Broomfield 93rd 1.59.41 Peter
Brodie 175th 2.11.50 Ken
Farrell 198th 2.14.50 |
|||||||||||||||||||||
SUN 24 |
STOKESLEY DU - SHORT |
Steve
Garrett 22nd 1.15.15 Graham
Carroll - dns injury |
|||||||||||||||||||||
SUN 31 |
HELMSLEY 10KM |
Jon
Zigmond 254th 55.36 |
|||||||||||||||||||||
SUN 31 |
GUISELEY GALLOP |
||||||||||||||||||||||
APRIL |
|
||||||||||||||||||||||
SAT 6 |
AMPLEFORTH MTB TRI |
Brendan
Anglim 8th 3rd M40 1.14.19 Adam
Walker-Jesse 38th 1.30.15 Dylan
Owen 42nd 1.32.38 |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
BAILDON HALF |
Tim
Broomfield 77th 1.43.22 |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
NATIONAL ELITE YOUTH DUATHLON |
Bronwen Owen 1st |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
BLACKPOOL MARATHON |
Billy
Conlin 218th 3.46.11 Lena
Conlin 519th 4.44.06 |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
HARTLEPOOL MARINA 5 MILE ROAD RACE |
Walter
Busuttil 40th 4th v50
30.54 |
|||||||||||||||||||||
SUN 14 |
SKIPTON TRI |
Harry
Dowdell 47th 1st M55
1.11.25 David
Stewart 91st 1.15.59 Trevor
Burton 95th 1.16.07 Will
I’Anson 108th 1.17.37 Andrew
Chadwick 167th 1.20.14 Ian
Chapman 206th 1.21.59 Ben
Ralston 210th 1.22.07 Paul
O’Rourke 215th 1.22.35 Gary
Varley 313rd 1.27.17 Rob
Lyons 317th 1.27.30 Mark
Greensit 377th 1.30.19 Heather
Thomson 384th 1.30.39 Matt
Morrell 606th 1.46.08 Penny
Ward 609th 1.46.10 Stuart
Pender 632nd 1.48.53 Liz
Morrell 684th 1.56.13 Cath Lyons - dnf Carolyn
Nelson - dnf Catherine
Greensit - result not found Deb
Tudbury - result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 14 |
FIRST OF THE SUMMER TRI – HOLMFIRTH |
Jeff
Mowbray 46th 3rd M50
1.32.37 |
|||||||||||||||||||||
SAT 20 |
MEANWOOD TRAIL RACE |
||||||||||||||||||||||
SAT 20 |
YORKSHIRE WARRIOR CHALLENGE - HARROGATE |
||||||||||||||||||||||
SUN 21 |
F2 NEWBY HALL DU http://functionalfitnesscoaching.co.uk/ |
James
Lee 21st 1.24.39 Will
I’Anson 25th 1.26.08 Tim
Broomfield 26th 1.26.08 Ken
Farrell 34th 1.29.10 |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
GISBOROUGH MOORS FELL RACE |
Caroline
Pollard 92nd 2nd F50
2.03.12 Steve
Wood result - not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
STOCKTON DUATHLON - STANDARD |
Harry
Dowdell 24th 1st M50
2.11.58 Peter
Brodie 117th 2.36.24 Jon
Zigmond 156th 2.53.40 Graham
Carroll – result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
STOCKTON DUATHLON – SPRINT |
Duncan
Humphreys 16th 1.05.54 Steve
Garrett 65th 1.14.49 |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
LONDON MARATHON |
Jonathan
Boase 8991st 3.52.42 John
Bull 25,133rd 5.04.02 Mark
Goulding – dns injury |
|||||||||||||||||||||
WED 24 |
NOVA TT LEAGUE #1 FARNHAM X ROADS 9 MILES |
Simon
Cave 7th 21.43 Dave
Mann 23rd 24.20 Walter
Busuttil 33rd 24.57 James
Lee 37th 25.34 |
|||||||||||||||||||||
SAT 27 |
FELLSMAN - INGLETON TO THRESHFIELD - high level traverse covering
more than 60 miles over very hard rugged moorland....climbs over 11,000 feet |
Mark
Rees 98th 17.21 Martyn
Price 119th 18.31 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
DURHAM DU |
Jon
Zigmond 65th 2nd M60
1.54.54 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
MANCHESTER MARATHON |
Billy
Conlin 1562nd 3.43.05 Lena
Conlin 3663rd 4.28.37 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
FOUNTAINS 10KM |
Paul
O'Rourke 71st 47.54 |
|||||||||||||||||||||
TUE 30 |
YORK ROAD RACE LEAGUE 2013 - POCKLINGTON 10K |
||||||||||||||||||||||
MAY |
|||||||||||||||||||||||
WED 1 |
NOVA TT LEAGUE #2 10 Miles |
Simon
Cave 3rd 22.35 James
Lee 33rd 26.46 Paul
O’Rourke 36th 27.19 Tim
Broomfield 37th 27.26 |
|||||||||||||||||||||
THUR 2 |
CYCLESENSE TT LEAGUE 10 MILE |
Andrew
Pattinson 15th 26.55 |
|||||||||||||||||||||
SAT 4 |
POCKLINGTON PEDAL 100 MILE |
Andrew
Pattinson 6.13.13 silver award Lena
Conlin 8.26.24 Billy
Conlin 8.26.27 |
|||||||||||||||||||||
SAT 4 |
NORTH YORK MOORS COASTAL MARATHON |
Steve
Wood 14th 4.50.55 |
|||||||||||||||||||||
SUN 5 |
KIRKBYMOORSIDE 10 KM |
Jon
Zigmond 235th 51.21 |
|||||||||||||||||||||
SUN 5 |
|
Paul
O'Rourke 54th 1.22.34 Peter
Brodie 79th 1.30.53 |
|||||||||||||||||||||
MON 6 |
TADCASTER TRI |
Jon
Cooper 52nd 1.07.23 Penny
Ward 261st 1.27.37 Graham
Carroll- dns injury |
|||||||||||||||||||||
WED 8 |
HARROGATE ROAD LEAGUE - OTLEY 7.45 |
||||||||||||||||||||||
WED 8 |
NOVA TT LEAGUE #3 12 Miles |
Simon
Cave 2nd 26.41 Walter
Busuttil 24th 31.28 Tim
Broomfield 33rd 33.30 |
|||||||||||||||||||||
SUN 12 |
KNARESBOROUGH FUN RUN AND GALA – 6.7 miles trail |
Tim
Broomfield 24th 49.54 Graham
Yare 51st 53.46 |
|||||||||||||||||||||
SUN 12 |
LEEDS HALF |
||||||||||||||||||||||
SUN 12 |
|
Walter
Busuttil 14th 2nd V50
58.55 James
Lee 35th 1.04.02 Tim
Adams 46th 1.06.37 Chris
Galley 63rd 1.09.53 |
|||||||||||||||||||||
TUE 14 |
YORK ROAD RACE LEAGUE 2013 - TADCASTER 10K |
||||||||||||||||||||||
WED 15 |
NOVA TT LEAGUE #4 12 Mile |
Simon
Cave 6th 27.52 Tim
Broomfield 28th 33.39 |
|||||||||||||||||||||
SAT 18 |
BLACK SHEEP CYCLE - MASH TON 160 KM |
Mark
Rees 5th time to follow |
|||||||||||||||||||||
SUN 19 |
RIPON 10 MILE |
Brett
Edgeworth 66th 1.16.03 Paul
O'Rourke 110th 1.21.07 Carolyn
Nelson 244th 1.41.36 |
|||||||||||||||||||||
SUN 19 |
DRIFFIELD TRI (POOL SWIM) |
Dave
Mann 10th 57.59 Brendan
Anglim 11th 58.32 Martin
Shaw 12th 2nd M45 58.44 Carrine
Walker 26th 2nd F
1.01.50 Duncan
Humphreys 34th 1.02.54 James
Lee 37th 3rd M45 1.03.35 Ian
Chapman 60th 1.07.02 Catherine
Greensit 167th 1.17.16 Penny
Ward 210th 1.22.43 Andrew
Chadwick – result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 19 |
DRIFFIELD TRI (POOL SWIM) |
TS1 James
Chapman 2nd 2nd M
15.45 Millie
Campbell-Smith 4th 2nd F 18.59 Amy
Phythian-Lee 9th 3rd F 20.26 Agatha
Greensit 14th 23.01 TS2 Evan
Ward 3rd 3rd
M 25.02 James
Veitch 7th 26.20 Ben
Shaw 8th 26.27 Alice
Mann 9th 2nd F 26.39 Kieran
Bagot 10th 27.53 Erin
Anglim 19th 33.14 TS3 Toby
Osman 1st 1st M
32.56 Oscar
Anglim 7th 42.35 |
|||||||||||||||||||||
SUN 19 |
KESWICK MOUNTAIN FESTIVAL TRI LONG RACE |
Harry
Dowdell 32nd 3rd M50
2.21.54 Sean
Mckeag 54th 2.27.47 Trevor
Burton 91st 2.35.26 Derek
Owen 92nd 2.35.26 Will
I’Anson 97th 2.36.19 Tim
Broomfield 112th 2.39.11 Jeff
Mowbray 130th 2.42.29 Jon
Cooper 162nd 2.49.59 Steve
Hampshire 192nd 2.55.33 Tess
Roebuck 219th 3.07.15 Peter
Winter dnf |
|||||||||||||||||||||
SUN 19 |
KESWICK MOUNTAIN FESTIVAL TRI SHORT RACE |
Liz
Potterton 166th 3rd
F50 1.47.45 |
|||||||||||||||||||||
TUE 21 |
HARROGATE ROAD LEAGUE - HARROGATE 7.45 |
||||||||||||||||||||||
WED 22 |
NOVA TT LEAGUE #5 10 Mile |
Simon
Cave 3rd 23.24 Walter
Busuttil 15th 26.33 James
Lee 23rd 27.18 |
|||||||||||||||||||||
SAT
25 |
TRY - IT WORLD AQUATHLON QUALIFER
HETTON LYONS PARK |
Paul
Clarke 76th 34.56 |
|||||||||||||||||||||
SUN 26 |
MELMERBY 10 K |
Paul
O'Rourke 53rd 46.14 |
|||||||||||||||||||||
SUN 26 |
EDINBURGH MARATHON |
Alison
Cafferty 2344th 3.54.12 |
|||||||||||||||||||||
SUN 26 |
ETON YOUTH EUROPEAN RELAY QUALIFIER DORNEY LAKE |
Bronwen Owen 2nd |
|||||||||||||||||||||
MON 27 |
WETHERBY TRI |
Dave
Mann 27th 2.19.50 Steve
Wood 30th 2.19.59 (relay) Stewart
Macneill 62nd 2.30.17 Jeff
Mowbray 66th 3rd V50
2.32.30 David
Stewart 70th 2.33.31 Jonathan
Boase 91st 2.38.06 Mark
Greensit 145th 2.53.31 |
|||||||||||||||||||||
TUE 28 |
YORK ROAD RACE LEAGUE 2013 - EASINGWOLD 10K |
||||||||||||||||||||||
WED 29 |
NOVA TT LEAGUE #6 18 Miles (1 lap only - bad conditions) |
James
Lee 18th 25.26 |
|||||||||||||||||||||
FRI 31 |
VUE EMERGENCY SERVICES TRIATHLON NATIONAL WATER SPORTS CENTRE NOTTINGHAM – RELAY TEAM |
Swim:
Carrine Walker Bike:
John “Ratty” Rowland Run:
Matt Rogers |
|||||||||||||||||||||
JUNE |
|
||||||||||||||||||||||
SAT 1 |
KIRKBY MALZEARD 10 KM |
Tim
Broomfield 41st 43.20 Paul O’Rourke dns ADIL recce |
|||||||||||||||||||||
SAT 1 |
NOTTINGHAM TRI |
Brendan
Anglim 164th 1.04.01 Carrine
Walker 342nd 1.08.38 |
|||||||||||||||||||||
SAT 1 |
WHARFEDALE OFF ROAD HALF MARATHON |
Martyn
Price 61st 2.01.01 |
|||||||||||||||||||||
SAT 1 |
WHARFEDALE OFF ROAD MARATHON |
Ian
Cross 114th 5.19.00 |
|||||||||||||||||||||
SUN 2 |
EPIC SWIM 2.4 MILE CONISTON |
Billy
Conlin 127th 1.29.46 Lena
Conlin 139th 1.36.53 |
|||||||||||||||||||||
SUN 2 |
EPIC SWIM 1 MILE CONISTON |
Catherine
Greensit 57th 30.12 Mark
Greensit 125th 34.16 |
|||||||||||||||||||||
SUN 2 |
OUTLAW HALF - NOTTINGHAM |
Peter
Robinson 313th 5.26.59 Ken
Farrell 633rd 4th M60
6.00.51 Adam
Walker-Jesse DQ Jon
Cooper dns illness Jon
Zigmond dns illness |
|||||||||||||||||||||
SUN 2 |
DEVA TRI – CHESTER |
Harry
Dowdell 324th 5th M55
2.24.55 Paul
Clarke dns injury |
|||||||||||||||||||||
WED 5 |
NOVA TT LEAGUE #7 19 Mile |
||||||||||||||||||||||
THUR 6 |
HARROGATE ROAD LEAGUE - RICHMOND & Z 7.45 |
Walter
Busuttil 25th 36.13 |
|||||||||||||||||||||
SAT 8 |
BEAVER MIDDLE DISTANCE TRI |
Julian
Norton 41st 4.34.56 |
|||||||||||||||||||||
SUN 9 |
SPECIALIZED/BONESHAKERS JUNIOR TRI (PREVIOUSLY KNOWN AS CHILDLINE TRI) |
Tristar 1 Amy
Phythian-Lee 45th 19.39 Agatha
Greensit 64th 21.10 Tristar 2 Ben
Shaw 20th 24.04 Alice
Mann 26th 24.48 Joseph
Busuttil 34th 25.47 Erin
Anglim 38th 26.19 Lydia
Pattinson 40th 26.39 Layla Osman 53rd 29.17 Tristar 3 Toby
Osman 12th 31.44 Oscar
Anglim 29th 39.33 Youth Phoebe
Greensit 3rd
48.02 |
|||||||||||||||||||||
SUN 9 |
|
Jeff
Mowbray 39th 3rd V50
2.12.45 Jon
Cooper 67th 2.21.07 Tim
Broomfield 70th 2.21.40 Paul
O’Rourke 81st 2.23.34 Andrea
Denny 124th 2.39.45 |
|||||||||||||||||||||
SUN 9 |
BLENHEIM YOUTH TRI |
Bronwen Owen 1st |
|||||||||||||||||||||
TUE 11 |
YORK ROAD RACE LEAGUE 2013 - KNAVESMIRE 10.2 K |
||||||||||||||||||||||
WED |
YORK TRI CLUB 10 MILE TT |
||||||||||||||||||||||
WED 12 |
NOVA TT LEAGUE #8 25 Mile |
Simon
Cave 2nd 57.44 Walter
Busuttil 13th 1.05.28 Dave
Mann 19th 1.06.51 Tim
Broomfield 21st 1.08.46 James
Lee 23rd 1.10.21 |
|||||||||||||||||||||
WED 12 |
OTLEY 10 MILE |
||||||||||||||||||||||
SUN 16 |
CASTLE HOWARD TRAIL RACE 10.45 KM |
Andrea
Denny 205th 54.56 Mark
Goulding result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 16 |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 16 |
ALLERTHORPE SPRINT TRI - Nr POCKLINGTON |
Harry
Dowdell 24th 1.06.55 Jeff
Mowbray 32nd 1.07.25 Wendy
Clark 60th 3rd F 1.12.35 Tony
Andryszewski 67th 1.14.03 Bruce
Symonds 80th 1.15.13 Alison
Cafferty105th 1.17.42 Stephen
Garrett 106th 1.17.57 Mat
Morrell 165th 1.25.20 Debs
Feltwell 187th 1.28.30 Debbie
Garrett 199th 1.32.56 Liz
Morrell 211th 1.38.12 David
Stewart result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 16 |
F2 NEWBY HALL STD DIST TRI http://functionalfitnesscoaching.co.uk/ |
Dave
Mann 13th 3rd M40
2.03.29 James
Lee 35th 2.13.45 Andy
Grasby 49th 2.18.23 Mark
Greensit 89th 2.27.23 Dave
Smith 90th 2.27.25 Ken
Farrell 103rd 1st M60
2.29.39 Mark
Peacock 109th 2.32.47 Catherine
Greensit 125th 2.47.06 John
Bull 139th 2nd M60
3.17.05 |
|||||||||||||||||||||
FRI 14 |
GREAT NORTH SWIM – WINDERMERE 0.5 MILE |
Katie
Oates 187th 1.03.18 Emma
Oates 188th 1.03.21 |
|||||||||||||||||||||
SAT 15 |
GREAT NORTH SWIM – WINDERMERE 1 MILE |
Heather
Thomson 1940th 40.16 |
|||||||||||||||||||||
SAT 15 |
GREAT NORTH SWIM – WINDERMERE 2 MILES |
Roger
Newman 265th 1.03.12 Emma
Oates 629th 1.16.03 |
|||||||||||||||||||||
SUN 16 |
STAVELEY STAMPEDE – 10 MILE |
||||||||||||||||||||||
SAT 22 |
|
Paul
Clarke dns injury |
|||||||||||||||||||||
SUN 23 |
IRONMAN FRANCE |
Jeff
Mowbray 895th 6th V55
11.35.38 Will
I'Anson 1867th 13.26.45 |
|||||||||||||||||||||
TUE 25 |
YORK ROAD RACE LEAGUE 2013 – BISHOP WILTON |
||||||||||||||||||||||
WED 26 |
NOVA TT LEAGUE #9 13 Mile |
Simon
Cave 4th 30.00 James
Lee 30th 35.41 |
|||||||||||||||||||||
WED 26 |
HARROGATE ROAD LEAGUE - WETHERBY 7.45 |
Walter
Busuttil 46th 30.06 |
|||||||||||||||||||||
SAT 29 |
LLANDUDNO SEA TRIATHLON |
Brendan
Anglim – result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 30 |
A DAY IN THE LAKES (HALF IM) |
Sean
Mckeag 108th 6.11.58 Tim
Broomfield 141st 6.22.57 Mark
Whitehouse 246th 6.55.48 Dave
Smith 247th 6.56.05 Martyn
Price 262nd 7.01.25 Paul
O'Rourke 327th 7.23.32 Emma
Oates 409th 8.38.41 |
|||||||||||||||||||||
JULY |
|
||||||||||||||||||||||
WED 3 |
NOVA TT LEAGUE #10 16 Mile |
Simon
Cave 5th 36.31 Dave
Mann 11th 40.15 Walter
Busuttil 16th 41.09 |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
THE OUTLAW IRON DISTANCE TRI – NOTTINGHAM NATIONAL LEAGUE 220 POINTS |
Richard
Ebbage 17th 2nd
M18 9.58.37 Andy
Grasby 433rd 12.49.37 Billy
Conlin 435th 12.50.00 Trevor
Burton 612th 13.40.41 Lena
Conlin 767th 14.40.05 John
Bull 882nd 2nd M65
16.01.54 |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
WINDERMERE TRI |
||||||||||||||||||||||
SUN 7 |
BURN VALLEY HALF MARATHON – MASHAM |
CANCELLED |
|||||||||||||||||||||
SUN 7 |
YORKSHIRE TRIATHLON WAKEFIELD |
Andrew
Pattinson – result not found |
|||||||||||||||||||||
TUE 9 |
YORK ROAD RACE LEAGUE 2013 – WISTOW |
||||||||||||||||||||||
WED 10 |
NOVA TT LEAGUE #11 15 Mile |
James
Lee 19th 41.08 |
|||||||||||||||||||||
WED10 |
HARROGATE ROAD LEAGUE - THIRSK HANDICAP |
||||||||||||||||||||||
SAT 13 |
RIPON TRI NATIONAL LEAGUE 180 POINTS |
Richard
Ebbage 10th 1st
M20 2.14.35 Dave
Mann 27th 2.18.46 Julian
Norton 33rd 2.19.46 Walter
Busuttil 64th 2nd M50
2.24.57 Jeff
Mowbray 66th 2nd M55
2.25.35 Female
Relay 1st 2.35.29 (Heather
Thomson & Carolyn Nelson) James
Turner 183rd 2.37.38 Paul
Heap 184th 2.37.46 Dylan
Owen 211th 2.38.57 Alex
Boynton 213th 2.39.13 Mark
Rees 215tth 2.39.13 Dave
Smith 290th 2.46 .40 Ken
Farrell 310th 1st M60
2.47.41 Billy
Conlin 315th 2.48.01 Alison
Cafferty 335th 2.49.42 John
Rogers 358th 2.51.40 Grant
Williams 366th 2.52.37 Simon
Walker 377th 2.53.21 Will
I'Anson 381st 2.53.40 Andrea
Denny 429th 2.57.19 Tim
Doswell 449th 2.58.47 Andrew
Emsley 456th 2.59.14 Pauline
Percy 471st 3.00.45 David
Rudland 477th 3.01.03 Catherine
Greensit 478th 3.01.03 Peter
Eggleton 481st 3.01.19 Dennis
Connor 490th 3.02.44 Peter
Brodie 513th 3.05.07 Martin
Cunningham 532nd 3.07.09 Andy
Pomfret 534th 3.07.25 Emma
Oates 538th 3.07.54 Steve
Garrett 540th 3.08.07 Stu
Pender 541st 3.08.13 Nigel
Dean 566th 3.13.09 Jim
Sherwin 573rd 3.14.01 Liz
Morrell 575th 3.14.27 Mat
Morrell 576th 3.14.28 Lena
Conlin 601st 3.19.07 Kamilla Gordon 613th
3.23.20 Chris
Donoghue 616th 3.24.30 Ian
Pope 642nd 3.36.54 John
Bull 645th 3.39.27 Mark
Peacock – dns medical Wendy
Clark – result not found Eleanor
Hartas – result not found Steven
Taylor - result not found Jo
Tipling – result not found |
|||||||||||||||||||||
SAT 13 |
LIVERPOOL - BRITISH CHAMPIONSHIPS - AGE-GROUP - STANDARD DISTANCE
TRIATHLON |
Paul
Clarke dns injury |
|||||||||||||||||||||
SUN 14 |
BURTON LEONARD 10 K |
||||||||||||||||||||||
SUN |
EPIC SWIM 3.8 KM - GLENRIDDING - ULLSWATER |
Jeff
Mowbray 82nd 1.07.04 |
|||||||||||||||||||||
WED 17 |
NOVA TT LEAGUE #12 18 MILES |
Walter
Busuttil 13th 45.27 James
Lee 29th 50.18 |
|||||||||||||||||||||
SAT 2O |
GREAT MANCHESTER SWIM – 1 MILE |
Roger
Newman 423rd 29.19 |
|||||||||||||||||||||
SAT 20 |
DOUBLE STEELMAN - MIDDLE DISTANCE TRIATHLON NATIONAL LEAGUE 220 POINTS |
Gerard
Denny 54th 13.59.47 Chris
Burt 58th 14.25.50 |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
CASTLE HOWARD TRI – STANDARD |
James
Turner 30th 2.47.03 Andy
Grasby 34th 2.49.15 Mark
Rees 74th 3.00.04 Brett
Edgeworth 112th 3.10.26 Chris
Galley 115th 3.10.29 Ken
Farrell 129th 1st M60
3.13.34 |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
CASTLE HOWARD TRI – SPRINT |
Duncan
Humphreys 17th 1.16.18 Penny
Ward 142nd 1.35.17 |
|||||||||||||||||||||
SUN 21 |
CASTLE HOWARD TRI – JUNIOR 8 – 10 |
||||||||||||||||||||||
SUN 21 |
CASTLE HOWARD TRI – JUNIOR 11 – 12 |
||||||||||||||||||||||
SUN 21 |
CASTLE HOWARD TRI – JUNIOR 13 – 15 |
||||||||||||||||||||||
SUN 21 |
HARROGATE 10K |
Harry
Dowdell 47th 3rd M50
40.19 Heather
Thomson 270th 52.02 |
|||||||||||||||||||||
WED 24 |
NOVA TT LEAGUE #13 15 Mile |
Simon
Cave 4th 33.30 Walter
Busuttil 11th 37.03 James
Lee 16th 38.46 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
LEEDS XPRESS TRI – CYCLE CANCELLED DUE TO RTA |
Mark
Peacock 134th 34.46 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
NORTHUMBRIA CASTLES CHALLENGE TRI MIDDLE DISTANCE NATIONAL LEAGUE 190 POINTS |
Race
cancelled – Bad weather |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
REDCAR TRI |
Paul
O'Rourke 54th 1.14.08 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
HERRIOT TRAIL RACE - CASTLE BOLTON |
Tim
Broomfield 76th 1.13.57 Angie
Went 209th 1.32.25 Steve
Wood dns injury |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
HATFIELD TRI |
Jeff
Mowbray 15th 2nd M50
1.12.48 James
Lee 32nd 1.17.50 Tim
Adams 72nd 1.24.20 |
|||||||||||||||||||||
SUN 28 |
ST MARY’S LOCH STD DIST TRI |
Harry
Dowdell 22nd 2nd M50
2.24.02 |
|||||||||||||||||||||
WED 31 |
NOVA TT LEAGUE #14 10 Mile |
Simon
Cave 4th 22.07 Walter
Busuttil 20th 25.24 |
|||||||||||||||||||||
AUGUST |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 4 |
IRONMAN UK – BOLTON NATIONAL LEAGUE 220 POINTS |
Julian
Norton 92nd 10.38.53 Dave
Mann187th 11.20.06 Mark
Rees 878th 13.42.12 |
|||||||||||||||||||||
SUN 4 |
ALLERTHORPE CLASSIC TRI - Nr POCKLINGTON |
Jeff
Mowbray 21st 1st M55
2.11.21 Ken
Farrell 123rd 2nd M60
2.36.25 Peter
Brodie 129th 2.37.01 Heather
Thomson 135th 2nd F45
2.37.54 Gary
Varley 136th 2.37.54 Mark
Peacock 145th 2.40.38 Carolyn
Nelson 187th 2.53.21 |
|||||||||||||||||||||
SUN 4 |
BLITHFIELD SPRINT TRI ENGLISH SPRINT CHAMPIONSHIPS |
Harry
Dowdell 56th 3rd M55
1.16.48 |
|||||||||||||||||||||
WED 7 |
NOVA TT LEAGUE #15 8.5 Mile |
Simon
Cave 3rd 19.39 |
|||||||||||||||||||||
SAT 10 |
GOWER TRI |
Paul
O'Rourke 104th 1.29.49 |
|||||||||||||||||||||
SUN 11 |
WENSLEYDALE TRI |
Richard
Ebbage 1st
4.50.54 Ellie
Hartas +2 4th team 5.23.17 Anna
Ashfield, Catherine Greensit +1 7th team 5.57.19 Tim
tribe +2 10th team 6.46.24 Emma
Oates, John Bull +1 13th
team 7.23.55 |
|||||||||||||||||||||
SUN 11 |
WENSLEYDALE TRI - HALF |
Andy
Grasby 7th 2.43.17 Mark
Greensit 16th 3.12.49 |
|||||||||||||||||||||
WED 14 |
NOVA TT #16 Norwood Edge Hill Climb |
Simon
Cave 7th 6.33 Dave
Mann 14th 7.27 Tim
Broomfield 18th 8.12 |
|||||||||||||||||||||
SAT 17 |
BASSENWAITE TRI |
Jeff
Mowbray 52nd 2.38.37 |
|||||||||||||||||||||
SUN 18 |
MONSTER MIDDLE DISTANCE - ELY CAMBRIDGE |
Alison
Cafferty 168th 5.29.44 |
|||||||||||||||||||||
SUN 18 |
BEVERLEY TRI |
Carrine
Walker 26th 3rd F
1.08.38 |
|||||||||||||||||||||
SUN 18 |
ESCRICK 10 KM |
||||||||||||||||||||||
WED 21 |
NOVA TT #17 Darley Head Hill Climb |
Simon
Cave 9th 5.02 Dave
Mann 15th 5.32 Walter
Busuttil 16th 5.35 |
|||||||||||||||||||||
SAT 24 |
NOVA TT #17 Lofthouse Head Hill Climb |
Heather
Thomson 3rd F 16.12 Carolyn
Nelson 4th F 18.21 |
|||||||||||||||||||||
SUN 25 |
PENRITH SPRINT TRI |
Ken
Farrell 70th 1.27.47 |
|||||||||||||||||||||
SUN 25 |
CAPERNWRAY STD |
Harry
Dowdell 11th 1st Vet
2.23.35 |
|||||||||||||||||||||
MON 26 |
SPOFFORTH GALA TRAIL RACE 10K |
||||||||||||||||||||||
SUN 31 |
VITRUVIAN TRI |
Billy
Conlin 557th 5.51.46 Martin
Cunningham 679th 6:22:38 Lena
Conlin 711th 6.36.56 |
|||||||||||||||||||||
SEPTEMBER |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 1 |
F2 NEWBY HALL - MIDDLE DISTANCE TRIATHLON 1.9KM SWIM 90KM BIKE 21KM RUN |
Julian
Norton 16th 4.25.? Gary
Varley 97th 5.31.56 |
|||||||||||||||||||||
SUN 1 |
THOLTHORPE 10 KM |
||||||||||||||||||||||
SUN 1 |
HELVELLYN TRI |
David
Lawson 183rd 4.47.22 Paul
Barlow 317th 5.07.52 Andy
Pomfret 552nd 6.11.12 Trevor
Burton 561st 6.19.06 |
|||||||||||||||||||||
SUN 1 |
SKIPTON TRI 2 |
Ben
Ralston 30th 1.15.36 Carolyn
Nelson 184th 1.35.37 |
|||||||||||||||||||||
SUN 8 |
PARAS 10 MILE CATTERICK |
||||||||||||||||||||||
SUN 8 |
LEEDS TRI - ROUNDHAY PARK - OPEN WATER SWIM -STANDARD DISTANCE NATIONAL LEAGUE 180 POINTS |
||||||||||||||||||||||
SUN 8 |
WETHERBY 10 K |
||||||||||||||||||||||
SUN 8 |
MIDDLESBROUGH TEES PRIDE 10K |
Ken
Farrell 204th 3rd M60
42.43 |
|||||||||||||||||||||
SUN 8 |
IM WALES NATIONAL LEAGUE 220 POINTS |
Mark
Rees 789th 13.54.22 Dave
Smith 831st 14.03.22 Grant
Williams 874th 14.12.44 Tim
Doswell 1147th 15.32.54 Jonathan
Boase - dns |
|||||||||||||||||||||
SUN 8 |
CHALLENGE HENLEY-ON-THAMES [IM DISTANCE] NATIONAL LEAGUE 220 POINTS |
||||||||||||||||||||||
SAT 14 |
BUTTERMERE TRIATHLON |
Derek
Owen 45th 3.32.42 Caroline
Pollard 118th 1st FV50
4.00.10 Lesley
Whitehouse 156th 4.30.27 Angie
Went 165th 4.45.18 |
|||||||||||||||||||||
SAT 14 |
WORLD CHAMPS LONDON – SPRINT |
Carrine
Walker 140th 30th cat 1.19.13 |
|||||||||||||||||||||
SAT 14 |
FREEBIRD EVENTS SUNDOWNER - MID DIST TRI |
Andy
Grasby 39th 5.12.21 Andrea
Denny 129th 6.02.36 |
|||||||||||||||||||||
SUN 15 |
WORLD CHAMPS LONDON – STD (750 SWIM) |
Harry
Dowdell 24th M55 2.09.21 |
|||||||||||||||||||||
SUN 15 |
GREAT NORTH RUN |
Ken
Farrell 1858th 1.34.40 Paul
O’Rourke 6469th 1.46.26 |
|||||||||||||||||||||
SUN |
TEESDALE TRI – BARNARD CASTLE |
||||||||||||||||||||||
SAT 21 |
BROWNLEE TRI – FOUNTAINS ABBEY |
Julian
Norton 23rd 38.50 Simon
Cave 33rd 39.29 Dave
Mann 43rd 40.04 Jeff
Mowbray 51st 1st M55
40.57 Jon
Cooper 108th 44.35 Bruce
Symonds 142nd 45.33 Paul
O’Rourke 150th 45.48 Heather
Thomson 218th 1st F45
48.10 Billy
Conlin 243rd 48.43 Martin
Cunningham 339th 51.06 Debs
Feltwell 471st 54.54 Lena
Conlin 541st 56.52 Jeff
Smith 595th 58.30 John
Bull 679th 1.02.01 |
|||||||||||||||||||||
SUN 22 |
ILKLEY TRI |
Tim
Broomfield 102nd 1.12.40 Paul
O’Rourke dns illness Sinan
Osman result not found |
|||||||||||||||||||||
SUN 22 |
YORKSHIRE 10 KM – NEWBY HALL |
Julian
Norton 10th 39.29 Jeff
Smith 135th 55.50 Carolyn
Nelson 144th 56.35 |
|||||||||||||||||||||
SUN 29 |
ROBIN HOOD MARATHON - NOTTINGHAM |
Lena
Conlin 762nd 4.51.26 |
|||||||||||||||||||||
SUN 29 |
REDCAR HALF MARATHON |
Tim
Broomfield 204th 1.35.35 |
|||||||||||||||||||||
SUN 29 |
3 PEAKS CYCLECROSS |
Dave
Mann 208th 4.19.53 |
|||||||||||||||||||||
OCTOBER |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 6 |
ROYAL PARKS HALF MARATHON |
Billy
Conlin 2740th 1.45.51 |
|||||||||||||||||||||
SUN 6 |
LAST OF THE SUMMER TRI – HOLMFIRTH |
Jeff
Mowbray 13th 2nd V50
1.24.43 Ken
Farrell 66th 1.35.47 Becky
Hughes 99th 1.40.51 |
|||||||||||||||||||||
SUN |
FOSTON AND THERE WILL BE NO 2013 EVENT, BACK IN 2014 |
||||||||||||||||||||||
SUN 6 |
CARSINGTON DUATHLON
5K-30K-5K |
||||||||||||||||||||||
SUN 6 |
CHESTER MARATHON PSUK CHAMPIONSHIP |
Mark
Rees 1243rd 03.56.37 |
|||||||||||||||||||||
SUN 13 |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 13 |
HELWITH BRIDGE DUATHLON |
||||||||||||||||||||||
SUN 20 |
SHAUN LEE JOHNSTONE 10 MILE OFF ROAD |
Jeff
Smith 124th 1.52.12 |
|||||||||||||||||||||
SUN 20 |
YORK MARATHON |
Tim
Broomfield 296th 5th M55
3.26.30 Jeff
Mowbray 488th 3.34.59 Mark
Goulding 560th 3.39.36 Mark
Rees 1129th 3.57.10 Billy
Conlin 2403rd 4.35.07 Lena
Conlin 2149th 4.24.09 |
|||||||||||||||||||||
SUN 20 |
BRIDLINGTON HALF |
||||||||||||||||||||||
SAT 26 |
SNOWDONIA |
Steve
Wood dns illness |
|||||||||||||||||||||
SUN 27 |
GREAT SOUTH RUN – 10 MILES – PORTSMOUTH |
Julian
Norton 177th 1.05.11 |
|||||||||||||||||||||
SUN 27 |
HAREWOOD 10 MILE TRAIL |
Walter
Busuttil 37th 72.39 |
|||||||||||||||||||||
SUN 27 |
BRONTE WAY FELL RACE – HAWORTH – 8 MILES |
Jon
Cooper 116th 1.19.04 |
|||||||||||||||||||||
NOVEMBER |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 3 |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 3 |
GUY FAWKES 10 MILE - RIPLEY |
Tim
Broomfield 159th 1.16.37 Jon
Cooper 251st 1.21.15 Mark
Peacock 279th 1.22.36 Lena
Conlin 586th 1.37.06 |
|||||||||||||||||||||
SUN 3 |
DERWENTWATER 10 MILE |
Ken
Farrell 104th 1st M60
1.11.17 |
|||||||||||||||||||||
SAT 9 |
HARDMOORS 26.2 MILES GOATHLAND TRAIL MARATHON |
Lena
Conlin 72nd 6.01.45 |
|||||||||||||||||||||
SUN 17 |
ABBEY DASH - |
Jon
Cooper 1459th 42.58 Paul
O’Rourke 2357th 46.10 Phil
Kimber 3729th 50.07 Heather
Thomson 3898th 50.38 Debs
Cooper 6002nd 56.26 Carolyn
Nelson 6394th 57.41 |
|||||||||||||||||||||
SUN 17 |
BRIGHTON 10KM |
Steve
Wood – dns illness |
|||||||||||||||||||||
SUN 17 |
WENSLEYDALE WEDGE |
Billy
Conlin 81st 4.51.00 Lena
Conlin 88th 4.58.00 Catherine
Greensit 97th 5.03.00 Mark
Greensit 98th 5.03.00 |
|||||||||||||||||||||
SUN 17 |
WY XC WEST PARK LEEDS |
Tim
Broomfield 122nd 46.58 |
|||||||||||||||||||||
SUN 24 |
CLOWNE HALF MARATHON |
Steve
Wood – dns illness |
|||||||||||||||||||||
SUN 24 |
PECO XC LEAGUE #1 TEMPLE NEWSHAM |
Martin
Shaw 128th m 33.19 Tim
Broomfield 161st m 34.22 Jon
Cooper 253rd m 37.14 Debs
Cooper 184th f 45.13 |
|||||||||||||||||||||
DECEMBER |
|
||||||||||||||||||||||
SUN 1 |
PERCY PUD 10KM - SHEFFIELD |
Lena
Conlin 1075th 53.43 |
|||||||||||||||||||||
SAT 7 |
FROSTBITE 30 MILE TRAIL – PATELEY BRIDGE |
Lena
Conlin 22nd F 6.27.26 Billy
Conlin 56th
M 6.27.28 Martin
Cunningham dns injury |
|||||||||||||||||||||
SUN 8 |
ESKDALE |
Ian
Chapman 24th 67.14 James
Lee 38th 71.48 Caroline
Pollard 84th 1st F50
85.48 |
|||||||||||||||||||||
SUN 15 |
PECO XC LEAGUE #2 GOLDEN ACRE PARK |
Tim
Broomfield 185th m 36.28 Debs
Cooper 182nd f 48.41 |
|||||||||||||||||||||
SUN 22 |
LOFTUS POULTRY RUN 8 MILES |
Steve
Wood 81st 55.53 Ken
Farrell 112th 58.16 Tim
Broomfield 128th 58.52 Lena
Conlin 450th 86.17 |
|||||||||||||||||||||
THUR 26 |
CHEVIN CHASE |
Tim
Broomfield 223rd 54.26 |
|||||||||||||||||||||
SUN 29 |
JOLLY HOLLY JOG |
Dave
Mann 31st 41.53 Martin
Shaw 38th 42.38 Steve
Smales 68th 44.37 Brett
Edgeworth 71st 44.46 Will
I’Anson 122nd 48.30 Mark
Whitehouse 180th 50.57 Lesley
Whitehouse 189th 3rd F50
51.23 Jeff
Smith 344th 57.12 |
|||||||||||||||||||||
|
2014 |
||||||||||||||||||||||
FOR WHOWHERE 2014 CLICK HERE |