WHO IS RACING WHERE IN 2009

UPDATED 01 JANUARY 2010

The table below is a 2009 Events List indicating the Club members who have indicated they will be competing in them.
If anyone has any changes or updates for this table then please
email me with them.

FOR POLICE PAA MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON TRIATHLON AND DUATHLON ENTRIES AND 'NORTH YORKSHIRE POLICE AC' FOR RUNNING EVENTS. FOR NON-POLICE MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON ALL ENTRY FORMS.

YH = YORKS AND HUMBERSIDE REGIONAL SENIOR SERIES. Link: http://www.yorksandhumbertri.org.uk/
NL = NATIONAL LEAGUE. Link http://mysite.wanadoo-members.co.uk/uktrileague

Note that the dates in brackets are NOT confirmed - these will be updated when available

2009 EVENTS LIST

JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC 2010 JAN

DATE

EVENT

NAME

JANUARY

2009

 

SUN 18

BRASS MONKEY

Andrew Dobby 39th 1.19.44

Mark Williams 132nd 1.26.21

Jon Cooper 138th 1.26.45

Tim Broomfield 160th 1.28.12

Simon Hassell 444th 2.02.54

Richard Harrison 785th 1.51.59

Tracy Harrison 923rd 1.58.13

Debs Hassell 1030th 2.02.54

Andrew Coles 1043rd 2.04.45

SUN 25

MELTHAM 10K, HUDDERSFIELD

Martin Shaw 24th 42.24 3rd V40

FEBRUARY

 

 

SUN 1

NOVA RELIABILITY RIDE - RIGTON - 50 MILES

Tim Broomfield 52 miles - 2.48

Damien Jones - completed

SUN 8

MUDDY BOOTS 10 Km - RIPON

Malcolm Lowe 104th 51.42

 Richard Harrison 107th 52.16

Paul O'Rourke 187th 59.08

Bill Hitchcock 237th 63.43

Tracy Harrison 262nd 67.25

SUN 15

KENDAL AQUATHON

Damien Jones 5th s10.07, r 22.25, 32.32

SUN 22

SNAKE LANE 10 MILE

POCKLINGTON

Andrew Dobby 20th 58.45

Tim Broomfield 139th 1.06.31

Angie Went 445th 1.23.32

SUN 22

BLACKPOOL HALF MARATHON (GNW)

Mark Browne 734th 1.55.14

Donna Hill 993rd 2.10.20

MARCH

 

 

SUN 1

HAWESWATER HALF MARATHON

Leslie Whitehouse 350th 1.54.03

Angie Went 351st 1.54.03

Mark Whitehouse 358th 1.54.35

SUN 1

RYEDALE RUMBLE NYP Tri STYLE

 

SUN 7

IRONMAN NEW ZEALAND

Jon Cooper 11.59.40

SUN 7

CLUMBER DU

NATIONAL LEAGUE

 

SAT 14

DENT 14 MILE

 

SUN 15

TROLLERS TROT 25 MILE OFF ROAD

Andrew Dobby 2nd 3.03

SUN

HULL 20 MILE

 

SUN 22

STOKESLEY DU

Julian Reed 22nd 1.37.03

Andrew Dobby 26th 1.37.35

Walter Busuttil 31st 1.38.07

Andy Blades 44th 1.42.36

Jeff Mowbray 46th 1.42.47

Damien Jones 54th 1.44.45

Alexander Buckle 66th 1.45.55

Tim Broomfield 75th 1.46.44

Steve Crossingham 93rd 1.50.10

Carrine Green 99th 1.50.47

Jon Towse 107th 1.51.52

Jon Zigmond 123rd 1.54.22

Paul O'Rourke 160th 2.00.43

Gawen Dickinson 186th 2.11.34

Raffi 202nd 2.20.00

Fiona Whitling 207th 2.24.14

Angie Went DNS

SAT 28

CONISTON 14 MILE

Angie Went - NO RESULT SUBMITTED

SUN 29

ARKENDALE 10K

 

SUN 29

WILMSLOW HALF MARATHON

Simon Hill 228th in 1.26.51

SUN 29

LIVERPOOL HALF MARATHON

Mark Williams - NO RESULT SUBMITTED

SUN 29

CHESHIRE CAT CYCLOSPORTIVE ( 112M)

Gawen Dickinson 8.15.00

APRIL

 

 

SAT 4

AMPLEFORTH LEG WARMER - TRI

Walter Busuttil 33rd 3rd V45 2.00.00

Jeff Mowbray 73rd 2.09.56

Andy Pattinson 127th 2.24.25

Gawen Dickinson 136th 2.26.00

Richard Harrison 161st 2.31.05

Tracy Harrison 193rd 3.04.06

Richard Reynolds dns

SAT & SUN 4/5

NATIONAL POLICE SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Jill Rawson 200m FC- 3:03mins- 15sec PB

50m FC-

SUN 5

BAILDON HALF MARATHON (MULTI TERRAIN)

 Tim Broomfield 52nd 1.38.02

SUN 5

HUMBER SPRINT TRI

Julian Reed 5th 57.43

Steve Crossingham 41st 1.08.14

SUN 5

MANSFIELD TRI

Bill Hitchcock dns

SUN 5

BLACKPOOL HALF MARATHON

 Jon Cooper 123rd 1.37.57 (feeling unwell)

SUN 5

NATIONAL DUATHLON CHAMPS

EMBERTON PARK

 

FRI 10

10 MILE TT A63

Carrine Green 25.52

SAT 11

AMPLEFORTH MOUNTAIN BIKE SPRINT TRIATHLON

Gawen Dickinson 32nd 1.24.42

Richard Reynolds 47th 1.28.54

Gary Scott 56th 1.32.16

SUN 12

GUISLEY GALLOP 10Km (Trail)

Jon Cooper 49th 43.24

Tim Broomfield 66th 44.52

SAT/SUN 18/19

i ROC RACES

http://www.iroc-race.com/race-format.asp

Caroline Pollard NO RESULT SUBMITTED

Gary Scott (all 6 events) NO RESULT SUBMITTED

SUN 19

SCOTTON 100 KM SPORTIVE

Steve Crossingham 18th 3.46.00

SUN 19

BUNGAY HALF-MARATHON

Amanda Vipond 2.39.00

SUN 19

HUMBER DU

Julian Read 2nd 2.02.21

Tim Broomfield 14th 2.16.33

SUN 19

REDCAR HALF-MARATHON

Jon Zigmond 300th 1.36.56

SUN 19

SKIPTON TRI

Alex Buckle 64th 1.17.01

Damien Jones 70th 1.17.33

Paul Lacy 154th 1.24.50

Mark Browne 192nd 1.28.17

Paul O'Rourke 207th 1.29.22

Bill Hitchcock 258th 1.33.22

Jill Rawson 32nd 1.30.19

Fi Whitling 74th 1.42.49

Ruth Higson 104th 1.54.11

Glen Harland - result not found

Alf Russell - result not found

SUN 19

HOLMFIRTH HARRIERS DUATHLON

Bronwen Owen 4th 20.53

SUN 19

DURHAM DU

NATIONAL LEAGUE

 

SAT 25

3 PEAKS FELL RACE

 Andy Budimir 396th 4.43.06

Caroline Pollard result not found

SAT 25

10 MILE TT - TOPCLIFFE

Carrine Green 27:04

SUN 26

FOUNTAINS 10KM

BLACK SHEEP SERIES

Tim Broomfield 25th 42.22

Brett Edgeworth 26th 42.24

Richard Harrison 113th 49.33

Paul O'Rourke 149th 52.42

Tracy Harrison 205th 58.14

SUN 26

LONDON MARATHON

Andrew Dobby 401st 2.49.01

Simon Hill 1328th 3.06.59

Jon Cooper result 6160th 3.47.48

SUN 26

SCARBOROUGH DU

OPEN RACE

 Julian Read 10th  3rd V40 2.04.54

Jon Zigmond 36th 2.26.08

POLICE RACE

Jeff Mowbray 16th 2nd V50 2.10.12

Jon Towse 30th 2.25.07

Mark Browne 42nd 2.41.06

Raffi 47th 2.54.58

Gawen Dickinson DNF

Mark Goulding DNS

WED 29

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #1

Tim Broomfield 24.31

Paul O'Rourke 26.05

MAY

 

 

SUN 3

HAMSTERLEY SPRINT DU 5K - 25K - 5K

RACE CANCELLED

Tim Broomfield 

Steve Crossingham

SUN 3

KENDAL SPRINT

Damien Jones 16th 1.18.41

Carrine Green 21st 3rd F 2nd cat 1.21.45

Jill Rawson 43rd 1.32.05

SUN 3

KIRKBYMOORSIDE 10 KM

Alex Dobson 24th

Jeff Mowbray 42nd 41.42

Gawen Dickinson 58th 42.42

Robert Dickinson 65th 42.56

Jon Zigmond 96th 45.12

Steve Crossingham 102nd 45.27

Helen Scott 327th 56.33

SUN 3

HORWICH TRI

Steve Wood NO RESULT SUBMITTED

MON 4

ROTHWELL 10 KM

Jonny Kendall 47th 35.27

Alex Dobson 128th 38.43

Aislinn Austin 218th 41.49

WED 6

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #2

John "Ratty" Rowland 24.08

Damien Jones 25.13

Walter Busuttil 25.52

Tim Broomfield 26.36

Paul O'Rourke 29.02

THUR 7

HARROGATE ROAD LEAGUE - THIRSK 7.45

 

SAT 9

KENDALL TRI

Jill Rawson 1.32.05 3rd cat

SUN 10

RIPON 10 MILE

BLACK SHEEP SERIES

Walter Busuttil 8th 1.03.45

Brett Edgeworth 27th 1.08.49

Tim Broomfield 29th 2nd V50 1.09.40

Paul O'Rourke 150th 1.21.59

Richard Harrison dns

Tracy Harrison dns

SUN 10

LEEDS HALF MARATHON

Jon Zigmond 374th 1.36.40

SUN 10

CLEVELAND SPRINT TRI

 

WED 13

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #3

Damien Jones 30.19

Tim Broomfield 32.45

Paul O'Rourke 34.39

SUN 10 - SAT 16

LEEDS/BRADFORD TRI CLUB

MALAGA TRAINING CAMP (IM WEEK)

Donna Hill

SAT 16

 KESWICK MOUNTAIN FESTIVAL TRI

Derek Owen 63rd 2.25.26

Jeff Mowbray 69th 2.26.52

Mark Whitehouse 78th 2.28.51

Sarah Owen 92nd 1st LV40 2.31.58

Andy Pomfret 239th 3.11.37

Lesley Whitehouse 252nd 3.20.10

Gawen Dickinson result not found

SAT 16

MEANWOOD TRAIL RACE 7.5 MILES

Tim Broomfield 56th 53.52

SUN 17

NEWBY HALL 10KM

Damien Jones 20th 42.28

SUN 17

CALEDONIAN ETAPE

Amanda Vipond

Shaun O'Connell

SUN 17

DRIFFIELD TRI (POOL SWIM)

 Julian Read 38th 1.04.38

Carrine Green 53rd 1.06.50 (no club ?)

Bill Hitchcock 148th 1.17.41

Raffi 173rd 1.23.11

Jill Rawson dnf puncture

Richard Reynolds no result found

SUN 17

DARLINGTON SPRINT TRI

Steve Crossingham 52nd 1.23.15

Jon Zigmond 60th 1.24.19

SUN 17

ETAPE DU DALES

Alex Buckle 162nd 7.32.15

Steve McNamara 474th 9.00.17

WED 20

HARROGATE ROAD LEAGUE - WETHERBY 7.45

 Tim Broomfield 77th 37.04

SAT 23

LITTLE BEAVER TRI OLYMPIC- NATIONAL AGE GROUP QUALIFIER

Carrine Green 254th 2.36.12

Jill Rawson 380th 2.58.29

SAT 23

IM LANZAROTE

Mark Goulding 14.53.37

Friends of NYP Tri

Fraser Dawson 11.00.20

Ricky Stock

Dave Thompson,

Verity Curry

SUN 24

 MELMERBY 10 K

BLACK SHEEP SERIES

Tim Broomfield 42nd 40.53

Brett Edgeworth 44th 41.10

SUN 24

 WETHERBY TRI

Damien Jones 45th 2.24.15

Andy Pattinson 85th 2.34.45

Paul O'Rourke 122nd 2.47.06

Steve Wood 128th 2.49.48

WED 27

BRITISH POLICE FELL RACE CHAMPIONSHIPS 2009

Lord Stones, Carlton Moor, Cleveland

 

WED 27

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #5 10 Mile

Damien Jones

Tim Broomfield 26.27

SAT 30

 10 MILE TT V 718

Sarah Owen 25.06

SUN 31

 NEWCASTLE PLD CHILDRENS TRI

Ttristar 2

Bronwen Owen 2nd 20.29

Ceridwen Owen 4th 25.36

SUN 31

 EDINBURGH MARATHON

Mark Williams 559th 3h 23m

Lynsey O'Neil pls send me your results thanks Tim

JUNE

 

 

THUR 4

HARROGATE ROAD LEAGUE - HARROGATE HARRIERS

 

SAT 6

KIRKBY MALZEARD 10 KM

BLACK SHEEP SERIES

Brett Edgeworth 26th 40.38

Paul O'Rourke 121st 49.33

SAT 6

CONISTON STANDARD DISTANCE

Damien Jones 19th 2.38.34

Simon Hassell 35th 2.48.46

Debs Hassell 82nd 3.35.10

SAT 6

STRAY 5 KM - HARROGATE

Steve Crossingham 16th 20:50

SAT 6 - 15

LANDS END TO JOHN O'GROATS

Lynsey O'Neil

SUN 7

ROTHER VALLEY SPRINT TRI

 Walter Busuttil 2nd 1st v45 1.14.00

SAT 13 & SUN14

POLICE AND FIRE NATIONAL TT

Carrine Green 10 mile 26.00,

25 mile 1.12.00

 SUN 14

BALA MIDDLE DISTANCE TRI

Jon Zigmond 330th 5.39.55

Lucas Payne pls send me your results

Andy Blades pls send me your results

Steve McNamara 226th 5.19.09

SUN 14

CLEVELAND SHORT COURSE TRI (STD DIST)

Jeff Mowbray 38th 2nd V50 2.13.59

Tim Broomfield 55th 2.18.10

Jon Towse 77th 2.22.28

James Lee 96th 2.27.45

Steve Wood 111th 2.31.34

Mark Browne 135th 2.41.42

Amanda Vipond 159th 3.11.34

SUN 14

CASTLE HOWARD TRAIL RACE 10 KM 

 

Brett Edgeworth 10th 40.48

Damien Jones 25th 43.50

Gawen Dickinson 38th 45.30

Sarah Owen 65th 2nd F40 49.20

Angie Went 117th 53.21

Tracy Harrison 298th 1.06.05

SUN 14

CASTLE HOWARD TRAIL RACE 6 KM

 Robert Dickinson 4th 1st Jun 25.10

SUN 14

CHILDLINE TRI

Emily Pattinson 17th TriStar 1 19.21

Bronwen Owen 4th Tristar 2 21.05

SUN 14

IM 70.3 UK

 

THUR 18

HARROGATE ROAD LEAGUE - RICHMOND & ZETLAND

 Walter Busuttil 22nd 35.03

Tim Broomfield 57th 38.00

SAT 20

TAN HILL DUATHLON

Race Cancelled

SUN 21

CHESTER STD DIST TRI DEVA

Jill Rawson 5th cat 2.45.00

SUN 21

ALLERTHORPE SPRINT TRI - Nr POCKLINGTON

 Race Cancelled

SUN 21

STAVELEY STAMPEDE - 10MILE

 Amanda Vipond 2.01.01

SUN 21

NORTHUMBERLAND TRIATHLON FESTIVAL

 Carrine Green 6th cat 2:21:43

SUN 21

LIVERPOOL TRIATHLON

 Mark Williams 41st 2.22.41

WED 24

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #9 17 Mile

Walter Busuttil 44.10

Paul O'Rourke 51.51

SAT 27

YORK JUNIOR TRIATHLON

Bronwen Owen

Ceri Owen

Emily Pattinson - Tristar 1

SUN 28

RAINTON 10 K

BLACK SHEEP SERIES

 Walter Busuttil 7th 1st M45 36.57

Brett Edgeworth 48th 41.20

Paul O'Rourke 144th 48.34

SUN 28

WHITE ROSE CHALLENGE Start Ben Rhydding - Ilkley

182 Km

133 Km

80Km

 Simon Kelly 182Km

Chris Burt 182 Km 8.59.16 Bronze

Steve Crossingham 80km 3rd 2.50.07 Gold

Will Eastwood 3.49.47 Bronze

SUN 28

A DAY IN THE LAKES (HALF IM)

Jeff Mowbray 123rd 6.11.03

Steve McNamara 177th 6.29.34

Steve Wood 208th 6.43.16

Gary Scott 218th 6.47.28

Andy Pomfret 229th 6.54.11

SUN 28

IRONMAN FRANCE

Donna Hill 14:00:10

JULY

 

 

WED 1

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #10 16 Mile

Brian Howarth 40.13

Tim Broomfield 42.00

James Lee 45.19

THUR 2

HARROGATE ROAD LEAGUE - OTLEY 7.45

 Martin Shaw 52nd 41.41

SAT 4

STEELMAN - MIDDLE DISTANCE TRIATHLON

NATIONAL LEAGUE

 Tim Broomfield 57th 3rd V50 4.59.53

Mark Whitehouse 79th 5.14.47

Jon Zigmond 103rd 5.28.45

James Kerridge 109th 5.32.57

Chris Burt 111th 5.34.34

Mark Browne 139th 6.05.17

Angie Went 148th 6.23.14

Lesley Whitehouse 149th 6.23.15

Jon Cooper dnf injury

SUN 5

BURN VALLEY HALF - MASHAM

Brett Edgeworth 39th 1.35.17

Paul O'Rourke dns illness

 SUN 5

IM GERMANY

NATIONAL LEAGUE

 Andrew Dobby 11:31.16

WED 8

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #10 16 Mile

Brian Howarth 40.13

Tim Broomfield 42.00

James Lee 45.19

SAT 11

RIPON TRI

NATIONAL LEAGUE

Darrelle Parker 80th 1st FV40 2.27.39

Carl Sugden 88 02:28:18

Stephen Mcnamara 97 02:28:53

Carl Hunt 105 02:29:29

Jeff Mowbray 137 2nd V50 02:31:45

Andrew Budimir 158 02:33:25

Brett Edgeworth 189 02:35:09

Steve Smales 213 02:37:07

Sarah Owen 224 02:37:53

Alasdair Mackenzie 235 02:38:32

Mark Whitehouse 237 02:38:47

Jon Towse 283 02:42:10

Mark Goulding 284 02:42:15

Andrew Davies 291 02:42:23

Andrew Pattinson 325 02:44:38

Sinan Osman 436 02:52:31

Matthew Leck 451 02:54:02

Jill Rawson 465 02:56:03

Adam Walkert-Jesse 498 02:59:35

Marc Lowe 557 03:06:54

Deborah Hassell 600 03:14:47

Peter Holbrook 622 03:18:43

Greg Davies 627 03:19:47

Richard Lang 646 03:28:28

Amanda Vipond 647 03:28:56

David Lever 648 03:30:14

Nic Clay 653 03:33:43

SUN 12

IRONMAN SWITZERLAND

Raffi 15:53:14

WED 17

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #12 15 Mile

Tim Broomfield 37.49

Brian Howarth 38.02

John Fenwick 38.19

SUN 19

SUN CITY TRI

 Bill Hitchcock 96th 1.22.22

SUN 19

JORDAN BEDFORD CLASSIC OLYMPIC- NATIONAL AGE GROUP QUALIFIER

Carrine Green 10th cat 2.25.17

Jill Rawson 2.48.44

SUN 19

BURTON LEONARD 10 K

BLACK SHEEP SERIES

Brett Edgeworth 26th 43.16

Tim Broomfield 29th 43.48

SUN 19

WHITE ROSE CLASSIC start from Hawes - Kudu Bikes

http://www.whiteroseclassic.co.uk/

185 Km

133 Km

80Km

 Steve Crossingham (Route 2 - 133km)

A silver and 9th Route 2 6:18:11

Rich Timms 80km 5.08

SUN 19

WAKEFIELD TRI

 RACE CANCELLED

MON 20

ETAPE DU TOUR

Mark Williams 2658 from 9500 overall

1014 from 3000 cat 40-49 Time: 7h 45min

SAT 25

PRINCE BISHOPS TRI (SPRINT DIST)

 RACE CANCELLED

SUN 26

HATFIELD TRI

 Julian Read 24th 1.12.03

SUN 26

PRINCE BISHOPS TRI (STD DIST)

NATIONAL LEAGUE

RACE CANCELLED

Richard Harrison

Tracy Harrison

Tim Broomfield

SUN 26

STRATHCLYDE TRI

NATIONAL AGE GROUP QUALIFIER

Carrine Green 4th cat 2.17.00 Qual for World Championships and European Championships.

Jill Rawson 2.37.56

SUN 26

HARROGATE 10K (new course no big hill!)

http://www.harrogate-harriers.co.uk/

 Rich Timms 88th 41.19

SUN 26

JAMES HERRIOT TRAIL RACE

 Brett Edgeworth 31st 65.09

Caroline Pollard 80th 72.23

AUGUST

 

 

SUN 2

ANTWERP 70.3

Mark Whitehouse 5.08.33

Simon Hassell 5.12.58

Jon Cooper 5.18.23

Lesley Whitehouse 6.07.41 Qual for world 70.3 finals.

Mark Browne 6.13.13

Debs Hassell 6.24.46 Qual for world 70.3 finals.

Martin Stephens 6.35.06

Amanda Vipond 7.05.44

SUN 2

IRONMAN UK - BOLTON

Stephen McNamara 12.19.07

Julian Read 12.20.10

Jeff Mowbray 12.23.32

Andy Budimir 13.19.34

Gary Scott 13.42.12

Jon Zigmond 13.59.52

Steve Wood 14.38.10

Mark Rees 16.02.28

Bill Murphy dns

Nic Clay dnf

Friends of NYP Tri

Gareth 'Richy' Richardson ( Army Tri )

14.26.36

Andy Merrick ( Tri Team Gloucester ) dns

SUN 2

LONDON TRI - STANDARD

Damien Jones 80th 2.22.43

Andy Coles 411th 2.56.43

SAT 8

GOWER TRI 750+24+5 km

 Paul O'Rourke 106th 1.36.20

SUN 9

DARLINGTON 10 Km

Hayley Turner 46.09

SUN 9

RYEDALE RUMBLE

Derek Owen R1 5.07.27 Silver

Steve Crossingham R1 8.08.34 Silver

Jane Butler R1 8.43.27 Silver

Gawen Dickinson R1 9.55.54 Bronze

Caroline Pollard - R2 4.57.30 Gold

Simon Hassell & Peter Sutcliffe (Tandem)

R2 4.58.02 Gold

Ethan Hassell R3 4.38.17 Bronze

WED 12

FULFORD CYCLES TT LEAGUE #16 10 Mile

Damien Jones 24.19

Tim Broomfield 25.56

Paul O'Rourke 27.35

Martin Shaw 27.40

SAT 15

LAKELAND STANDARD DIST TRI

BASSENWAITE TRI

Mark Whitehouse 71st 2.30.39

Steven Wright 121st 2.40.07

Caroline Pollard 160th 1st FV 50 2.46.36

Debs Hassell 258th 3.18.15

SUN 16

ALLERTHORPE CLASSIC TRI - Nr POCKLINGTON

Tim Broomfield 48th 2nd V50 2.24.10

Sarah Owen 74th 2.30.16

Matt Leck 101st 2.37.26

Adam Walker-Jesse 105th 2.38.58

Andy Pattinson 106th 2.39.02 (injured on run)

Gavin Wlliams 126th 2.46.38

Richard Lang 142nd 3.04.02

SUN 23

BEVERLEY TRI

 Carrine Green 24th 3rd F 1.08.12

Richard Reynolds dns

SUN 23

CASTLES CHALLENGE TRIATHLON BAMBURGH

http://www.totalracingint.com/castles-challenge

Grant Williams 88th 3.32.54

Steve Smales dns

 SUN 30

STOCKTON MIG TRI

Carrine Green 28th 3rd F 2.22.36

Mark Barnard 48th 2.30.40

Bill Hitchcock no result found

MON 31

SPOFFORTH GALA TRAIL RACE 10K

 Tim Broomfield 41st 3rd V50 42.34

Simon Hassell 42nd 42.38

Jon Cooper 48th 43.44

Debs Hassell 183rd 58.51

SEPTEMBER

 

 

SAT 5

VITRUVIAN

 Jon Zigmond 492nd 5.36.58

SUN 6

THOLTHORPE 10 KM

 Walter Busuttil 17th 38.48

Paul O'Rourke 96th 48.09

SUN 6

 HELVELLYN TRI

Jon Towse 262nd 4.54.36

Alex Buckle 265th 4.55.50

Chris Burt 283rd 4.59.27

Grant Williams 312th 5.07.08

Caroline Pollard dnf

SAT 12

WORLD CHAMPIONSHIPS AUSTRALIA GOLD COAST

Carrine Green

Jill Rawson too shy to send me her result

SAT 12

CASTLETON SHOW RACE

Jon Zigmond 44th 51.08

SUN 13

WETHERBY 10 K

BLACK SHEEP SERIES

Steve Crossingham 159th 44.40

Richard Harrison result not found

Tracy Harrison result not found

SUN 13

ILKLEY TRI

Tim Broomfield 46th 3rd V50 1.07 55

Paul O'Rourke 138th 1.19.01

Bill Hitchcock 175th 1.22.06

 SUN 13

 BALA STANDARD DISTANCE

Matt Leck 451st 2.34.10

 SUN 13

 NOTTINGHAM MARATHON

 Simon Hill 3.10.00

SUN

SETTLE LOOP 9.5 MILE FELL RACE

Stephen Woods 1hr 09 20
Caroline Pollard 1hr 13 35
Mark Browne 1hr 34 07

SUN 20

KENDAL SPRINT

Damien Jones result not found

SUN 20

LANGDALE HALF MARATHON

Angie Went 2.01.00
Caroline Pollard 2.01.00

SUN 27

LEEDS TRI - ROUNDHAY PARK - OPEN WATER SWIM

Grant Williams 163rd 2.59.02

Debs Hassell 235th 3.12.20 

Richard Reynolds - no result found

OCTOBER

 

 

SUN 4

FOSTON AND THORNTON LE CLAY 10 K

Simon Hassell 24th 40.54

Jon Cooper 27th 41.38

Ethan Hassell 87th 52.51

Debs Hassell 102nd 54.27

SUN 4

HELWITH BRIDGE DUATHLON

NATIONAL LEAGUE

Andrew Dobby 3rd 1.57.02

Tim Broomfield 24th 2nd V50 2.07.28

Lucas Payne 25th 2.07.38

Caroline Pollard 54th 1st FV50 2.20.34

Mark Browne 89th 2.37.58

Donna Hill 104th 3.08.27

SUN 4

ENGLISH HALF MARATHON - WARRINGTON

Paul O'Rourke 552nd 1.49.31

SUN 4

HAREWOOD 10 MILE TRAIL

Walter Busuttil 28th 65.41

SAT 10

LANGDALE HORSESHOE (14MILE 4000ft)

 

SUN 11

DALBY MTB DU

Gary Scott 28th 3.07.11

Richard Reynolds result not found

SUN 11

AMPLEFORTH 7 MILE TRAIL RACE

POSTPONED FROM 6 SEPT

 Tim Broomfield 9th 3rd V50 50.48

SUN 11

SHAUN LEE JOHNSTONE 10 MILE OFF ROAD

 Andy Dobby 2nd 1.01.52

SUN 11

NYSD XC #1 CROFT

 Walter Busuttil 20th 31.35

SUN 11

 DALBY MOUNTAIN BIKE DUATHLON

 Gawen Dickinson

SUN 18

BRIDLINGTON HALF MARATHON

 Steve Crossingham 264th in 1:45:10

Debs Hassell 439th 1.56.23

Raffi 627th 2.18.32

SUN 18

RICHMOND CASTLE 10 KM

Steve Wood 25th 39.59

Tim Broomfield 59th 42.17

SUN 18

BRONTE WAY 8 MILES FELL

Simon Hassell 7th v40 61.53

Caroline Pollard 1st FV50 67.44

SAT 24

SNOWDONIA MARATHON

Jon Zigmond 552nd 4.09.37 

Gary Scott 885th 4.35.39

SUN 25

JEDBURGH HALF MARATHON

 Steve Wood 38th 1.31.15

SUN 25

WITHINS SKYLINE - HAWORTH - 7MILES

Simon Hassell 44th 52.31 

Caroline Pollard 94th 1st FV50 58.22

SUN 25

NYSD XC #2 SCARBOROUGH

 Walter Busuttil 28th 33.27

NOVEMBER

 

 

SUN 1

GOLDEN LEAVES DU - HAMSTERLEY

 Race Cancelled

SUN 1

TOUR OF THE PEAK - SPORTIF

Mark Williams 59th 5.08.18

SUN 1

WY XC #2 LEEDS

Simon Hill 134th 36.08

SUN 1

KENDALL DU

 Mark Browne result not found

SUN 1

 GUY FAWKES 10 MILE - RIPLEY

Andy Dobby 5th 2nd M35 1.01.50

Simon Hassell 53rd 1.09.23

Brett Edgeworth 67th 1.10.39

Tim Broomfield 73rd 1.11.22

Jon Cooper 109th 1.14.07

Paul O'Rourke 430th 1.30.55

Debs Hassell 456th 1.31.55

Jill Rawson dns

SAT 14

IM 70.3 WORLD CHAMPIONSHIP

CLEARWATER FLORIDA

Debs Hassell 58th cat 5.54.01

SUN 15

WHINLATTER OFF ROAD DUATHLON

Damien Jones 34th 2.10.37

Steve Oates 38th 2.11.29

SUN 15

NYSD XC #3 FLATTS LANE

Walter Busuttil 18th 40.08

SUN 15

BRIGHTON 10 KM

Steve Wood 174th 39.00

SUN 22

ABBEY DASH - LEEDS 10 KM

Simon Hill 238th 38.26

Martin Shaw 246th 38.40

Tim Broomfield 404th 40.32

Amanda Vipond 5511th 1.08.25

SUN 22

LDWA WENSLEYDALE WEDGE - 23 MILES OFF ROAD

Damien Jones 26th 4.15

SUN 29

THIRSK 10 MILE

Tim Broomfield 204th 1.06.45

DECEMBER

 

 

SAT 5

IM WESTERN AUSTRALIA

Jon Cooper 13.32.24

Bill Murphy dns

SUN 6

NYSD XC #4 HARTLEPOOL

Walter Busuttil 12th 36.04

SUN 6

ESKDALE EUREKA

James Lee 20th 80.32

Caroline Pollard 28th 2nd lady 82.51

Steve Wood result not found

SUN 20

THE STOOP FELL RACE

Caroline Pollard 77th 1st F50 41.57

Debs Hassell 146th 48.57

Ethan Hassell 157th 51.04

SUN 20

LOFTUS POULTRY RUN 8 MILES

Postponed till 31 Jan 2010

Tim Broomfield

Jon Zigmond

SAT 26

CHEVIN CHASE Race Full

 

SUN 27

RIBBLE VALLEY 10KM NORTHERN ATHLETICS CHAMPIONSHIPS, CLITHEROE

Mark Browne 598th 50.46

MON 28

JOLLY HOLLY JOG Race Full

Damien Jones 32nd 45.28

Daniel Lowe 33rd 45.29

Martin Shaw 37th 45.53

Tim Broomfield 55th 47.34

Richard Harrison 87th 50.25

Mac Lowe 130th 54.20

Clinton Lowe 162nd 56.23

Tracy Harrison 333rd 1.09.02

Amanda Vipond 423rd 1.24.15

 

 

 


Last modified: 01.01.2010 by Tim