WHO IS RACING WHERE IN 2007

UPDATED 31 DECEMBER

The table below is a 2007 Events List indicating the Club members who have indicated they will be competing in them.
If anyone has any changes or updates for this table then please
email me with them.

FOR POLICE PAA MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON TRIATHLON AND DUATHLON ENTRIES AND 'NORTH YORKSHIRE POLICE AC' FOR RUNNING EVENTS. FOR NON-POLICE MEMBERS - PLACE 'NYP Tri' FOR CLUB ON ALL ENTRY FORMS.

YH = YORKS AND HUMBERSIDE REGIONAL SENIOR SERIES. Link: http://www.yorksandhumbertri.org.uk/
NL = NATIONAL LEAGUE. Link http://mysite.wanadoo-members.co.uk/uktrileague

Note that the dates in brackets are NOT confirmed - these will be updated when available

2007 EVENTS LIST

JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

DATE

EVENT

NAME

JANUARY

 

 

SAT 07

YORKSHIRE XC CHAMPS

Kim Critchley 6th 41.59

SUN 21

BRASS MONKEY HALF MARATHON

Tim Broomfield 150th 1.28.56
Simon Hill 233rd 1.33.15
Jon Cooper 302nd 1.35.52
Richard Harrison 414th 1.41.09
Mark Goulding 452nd 1.43.05
John Robinson 681st 1.54.15
Tracy Harrison 755th 1.58.22

 SUN 28

 CLUB OFF ROAD TRG RUN - CANCELLED

 

SUN 28

RELIABILITY RIDE KRT

Craig Maude
Jon Cooper
Simon Hassell
John Robinson

FEBRUARY

 

 

SUN 04

RELIABILITY RIDE NOVA (cost 2.00)

Jon Cooper
Craig Maude

SAT 10

CLUB CYCLE RIDE FROM HELPERBY
Helperby near Boroughbridge
Meet and park in the Oak Tree pub car park
Meet 0830 Depart 0900 PROMPT
Two groups

Mark Rees
Ratty
Andy Pattinson
Walter Busutill
Carrine Green + Christine Buckley
Jill Rawson & Mark Johnson
Richard Harrison
Tracy Harrison

SUN 11

RELIABILITY RIDE AIREDALE OLYMPIC
(cost 2.00)

Craig Maude 

 SAT 17

CLUB CYCLE RIDE FROM HELPERBY (RND 2)
Helperby near Boroughbridge
Meet and park in the Oak Tree pub car park
Meet 0830 Depart 0900 PROMPT
Two groups

Mark Rees
Craig Maude
Carrine Greene
Tim Broomfield
Peter Holbrook
Mike Quin
Nic Clay
Jon Cooper
Andy Pattinson

SUN 18

RELIABILITY RIDE OTLEY CC (cost 2.00)

Craig Maude 

SAT 24

NORTH ROAD HARDRIDERS 25 TT

Craig Maude 

SUN 25

THRUSCROSS RESERVOIR.
START 10:30AM
EASY RUN @ MIN 8 MILES FOR 2 HRS

Jon Cooper
Mark Neal

SUN 25

SNAKE LANE 10 MILE - POCKLINGTON

Tim Broomfield 192nd 1.08.26
Gary Scott 443rd 1.23.01
Helen Raines 442nd1.23.01

Angie Went 528th 1.28.33

MARCH

 

 

SUN 4

RELIABILITY RIDE YORKSHIRE ROAD CLUB

Craig Maude 

SUN 4

HAWESWATER HALF MARATHON

Mark Whitehouse 159th 1.39.53
Trevor Went 170th 1.40.47
Jon Cooper 175th 1.40.58
Simon Hassell 246th 1:48:01
Lesley Whitehouse 327th 1.55.51
Angie Went retired injured

SAT 10

CLUMBER DU

Martin Stephens 61st 1.32.35

SAT 10

DENT 14 MILE

Caroline Pollard 150th 1.50.18
Lesley Whitehouse 344th 2.12.03

SUN 11

AGM AT MASHAM CYCLE RIDE + AGM + MEAL

Mark Rees
Tim Broomfield
Simon Hill
Mike Quinn ( Not staying for AGM )
Chris Buckley ( Not staying for AGM )
Allan Russell
Nic Clay
Jon Cooper
Richard Reynolds
Andy Pattinson
Helen Raines
Gary Scott
Adie Gathercole

Pete Holbrook

SUN 18

 HULL 20 MILE

 Raffi 272nd 3.22.24

SAT 24

CONISTON 14 MILE ROAD RACE

 

SUN 25

STOKESLEY DU 5Km-30Km-5Km

Andy Senior 24th 1.41.17
Tim Broomfield 72nd 1.50.17
Mike Quin 132nd 2.03.36
Carrine Green 143rd 2.06.38
Donna Hill 153rd 2.12.17
Raffi 164th 2.21.10
Angie Went 165th 2.22.31
Shaun Pinchbeck 4th novice race 1.21

SUN 25

WAKEFIELD HOSPICE 10 Km

 

SUN 25

YRC HANCOCK 10 TT (Tadcaster)..bargain!

Craig Maude 3rd 24.32
Ratty 4th 24.55
Andy Pattinson 13th 29.08

SUN 25

WILMSLOW HALF MARATHON

Jon Zigmond 750th 1.39.40
Simon Hill 553rd 1.36.06

APRIL

 

 

SUN 1

BERLIN HALF MARATHON

Andy Pomfret 2.23

SUN 1

MUD, SWEAT AND GEARS OFF ROAD DUATHLON, SHERWOOD FOREST, NOTTINGHAMSHIRE

Martin Stephens 86th 2.20.03

SUN 1

BAILDON BOUNDARY WAY
Multi Terrain Half Marathon

Tim Broomfield 70th 1.42.36
Simon Hassell 164th 1.54.46

SUN 1

BLUBBERHOUSE MOOR 25 MILE OFF ROAD

Craig Maude 5th 3.30

SUN 1

ARKENDALE 10km

Gary Scott 91st 46. 20
Jon Zigmond 100th 46.36
Helen Raines 165th 50.10 (F 22nd )

Fri 6

THRUSCROSS RESERVOIR RUN 10.30

Jon Cooper
Simon Hassell

SUN 8

GUISLEY GALLOP 10Km (Trail)

Kim Critchley 1st 35.08
Tim Broomfield 82nd 44.49

SUN 8

EAST FIFE SPRINT TRIATHLON, CUPAR, SCOTLAND

Martin Stephens 1.39.13

MON 9

HELPERBY RIDE EASTER MONDAY
5 Hour Ride - start at 0800hrs Oak Tree Pub Helperby

Mark Rees
Richard Reynolds
Mike Quinn
Derek Owen
Nic Clay
Pete Holbrook
Carrine Green
Jon Cooper
John Robinson
Simon Hassell
Mark Grange

SUN

ASHBOURNE DUATHLON

NATIONAL LEAGUE

 

SAT 14

MEANWOOD TRAIL RACE 8Miles

Tim Broomfield 64th 53.01
Triple trail 14th 3rd v50

SUN 15

DURHAM DU

NATIONAL LEAGUE

 Jon Zigmond 41st 1.36.14

SUN 15

SCOTTON 100 Km

Ratty 3.55

Carrine Green 4.39

SUN 22

LONDON MARATHON

Richard Harrison 4.12.22
Neil Stanton 4.30.19
Raffi 4.45.49
Mark Rees 5.12.19
Simon Hill deferred till 2008
Mark Goulding deferred till 2008

SUN 22

OTLEY CC 10 MILE TT

Craig Maude 5th 21.50

Winner 21.11 only 39 seconds ahead

TUE 24

CARLTON CHALLENGE FELL RACE (4.6MILES, 860FT OF CLIMBING)

Walter Busuttil 23rd 40:04 1st V45

SUN 29

PETERLEE SPRINT

Mark Johnson 84th 1.22.07
Mike Quin 121st 1.29.53
Jill Rawson 133rd 1.38.23

SUN 29

SKIPTON TRI

Andy Senior 18th 4th V40 1.04.57 
Richard Reynolds 59th 1.11.26
Carrine Green 1.18.29 currently listed as a male!

SUN 29

TEAM SWIFT HILLY 32.5 MILE TT

  Ratty 9th 1.31.49

SUN 30

ROTHWELL 10 Km

 Kim Critchley 2nd 30.57

SUN 29

OTLEY 25 MILE TT

  Craig Maude 8th 57:25

MAY

 

 

THUR 3

TADCASTER LEAGUE TT 10 MILE V 318

Ratty 7th 24.07

SUN 6

HAMSTERLEY FOREST SPRING DUATHLON

 Jon Zigmond 50th 1.43.45

SUN 6

FOUNTAINS 10K (Hilly)

Tim Broomfield 32nd 42.18

 SUN 6

 KIRKBYMOORSIDE 10 Km

Mark Rees 140th 47.59
Jill Rawson 285th 58.03

Amanda Vipond 71.13

SAT 12

TADCASTER TRI

Andy Senior 3rd 58:56 2ndVET (8:01,23:41,27:14)
Walter Busuttil 4th
59:34 3rd VET (7:29,24:02,28:03)
Tim Broomfield 20th
1:07:19 4thSuperVET (10:17,26:31,30:31)
Mick Shakespeare 21st
1:07:25 8thVET (8:47,27:24,31:14)
Jon Cooper 23rd
1:07:50 8thSEN (8:26,28:14,31:10)
Andy Pattinson 40th
1:13:24 18thVET (9:40,26:47,36:57)
Raffi Aghanian 71st
1:21:24 27thVET (9:44,33:17,38:23)
Andy Pomfret 72nd
1:21:24 27thVET (11:36,30:18,39:30)
Martin Stephens 97th
1:27:48 31stSEN (10:31,34:53,42:24)
Amanda Vipond 1.40.49

SECOND CLAIM
Christine Buckley 33rd
1:09:39 1stSuperVET (8:34,28:07,32:58)

(127 Finishers)

SUN 13

CLEVELAND SPRINT TRI

Adrian Etchells 21nd 1:07:28 9thV40-49 (6:45,42:29,18:14)
Pete Holbrook 60st
1:22:15 6thV50-59 (7:52,48:39,25:44)
Raffi Aghanian 74th
1:29:19 7thV50-59 (7:44,56:04,25:31)
(77 Finishers)

SUN 13

LEEDS HALF MARATHON

Simon Hill 272nd 1.34.02
Jon Zigmond 386th 1.38.35
Carrine Green 107th F 1.47.12

SUN 13

ALNWICK TRI

Mark Johnson 89TH 1.22.24

THUR 17

TADCASTER LEAGUE 15 MILE TT V328

4 - J Rowland - 35.26
19 - A Pattinson - 39.35

SAT 19

LANZAROTE IRONMAN

NATIONAL LEAGUE

 

SUN 20

WETHERBY OLYMPIC TRI

Andy Senior 17th 1st V40 2.12.32
Simon Hassell 37th 2.25.35
Mark Neal 38th 2.25.38
Richard Reynolds 42nd 2.27.40
Mark Johnson 61st 2.36.36
Jon Zigmond 64th 2.36.57
1st V55 2nd V50
Chris Burt 65th 2.37.28

Jon Cooper 75th 2.40.26
Mike Quin dns

SUN 20

NATIONAL 10 MILE TT CAMBRIDGE

Craig Maude 83rd 22.33

WED 23

STOKESLEY MID-WEEK DU

Walter Busuttil 5th 47.11

SUN 27

MELMERBY 10K (Black Sheep Series)

 Tim Broomfield 52nd 40.57

JUNE

 

 

SAT 2

KIRKBY MALZEARD 10 KM (Black Sheep Series)

Tim Broomfield 27th 42.16

SAT 2

BUDWORTH MERE OPENWATER SWIM CHAMPIONSHIP

Andrew Coles 2nd 27.03

SAT 2

WHARFEDALE OFF ROAD MARATHON

Adrian Etchells 11th 3.47.00

SUN 3

BLACKPOOL HALF MARATHON

Andrew Coles 797th 2.19.56

SUN 3

BALA MIDDLE DISTANCE TRIATHLON

NATIONAL LEAGUE

 Jon Zigmond 184th 4th V50 1st V55 5.10.04 (345 finishers)

 SUN 3

 MILTON KEYNES SPRINT TRI

 John Robinson 150th 13th cat 1.12.44

Qualified for World Championships

SUN 3

NATIONAL 25 TT CHAMPS IN STOCKPORT

Ratty 92nd 1.01.00

SAT 9

BLAYDON RACE 5.4 MILES

Helen Raines
Gary Scott

SUN 10

CLEVELAND SHORT COURSE TRIATHLON

Walter Busuttil 10th 4th v40 1.41.21
Andy Senior 14th 5th v40 1.42.05
Mick Shakespeare 70th 29th v40 1.55.03
Tim Broomfield 78th 6th v50 1.56.02
Nic Clay 160th 16th v50 2.30.55
www.clevelandtriathlon.co.uk/results.htm

SUN 10

WHITE ROSE CLASSIC (CYCLE)

80 Km - 130 Km - 185 Km

80 Km
Chris Burt - 4.16.59
Mark Rees - 4.54.59
Amanda Vipond - 5.31.17
130 Km
Donna Hill - 6.51.02
Paul Kayley

185 Km
Simon Hassell - 9.10.53
Jon Cooper - 9.10.57
Mike Quinn
www.whiteroseclassic.co.uk/html/2007_results.html

WED 13

OTLEY 10 MILE ROAD RACE

Mark Whiehouse 129th 1.14.41
Lesley Whitehouse 274th 1.28.10

SUN 17

CASTLE HOWARD 10Km TRAIL RACE

5Km FUN RUN & KIDS DASH

A Great Success !!

Adrian Etchells 33rd 42.54
Stephen Wild 52th 44.48
Tim Broomfield 56th 45.09
Mark Goulding 61st 45.53
Angie Went 150th 54.12
www.ukresults.net/2007/howard10.html

5 Km
Jon Cooper 41st 37.13
Kirsty Cooper 42nd 37.13
Sue Goulding 47th 40.18
www.ukresults.net/2007/howard6.html

Kids Dash

Arthur Rees
Scarlett Aldrich

SUN 17

HALF IRONMAN UK

NATIONAL LEAGUE

John Stewart dns injury

SUN 17

WINDSOR TRI

NATIONAL LEAGUE

 Helen Raines

Gary Scott

SUN 17

NATIONAL 50 MILE TT BEDFORDSHIRE

Craig Maude 56th 1.54.58

SAT 23

WHELDRAKE 10 KM

Mark Goulding 29th 41.34

Mark Rees 145th 51.32

Junior Race

Arthur Rees 56th (u8) 6.12

SUN 24

CHESTER ROYLES TRI

 Mark Johnson

Jill Rawson

SUN 24

53K DUNCOMBE PARK CANCER RESEARCH CYCLE CHALLENGE

Mark Rees

Arthur Rees

Amanda Vipond 92 km 6.31.52

SUN 24

RACE FOR ALL 10K LEEDS

JANE TOMLINSON

Simon Hassell 190th 45.08 

Donna Hill 1420th 55.14

Andrew Coles 57:53

SUN

DAMBUSTER TRI

NATIONAL LEAGUE

 

SUN 24

 RAINTON 10 Km (Black Sheep Series)

Walter Busuttil  15th 38.23

Tim Broomfield 41st 41.41

SUN 24

LONG COURSE TRI - BELGIUM - BRASSCHAAT

3K SWIM,80K BIKE, 20K RUN

NATIONAL LEAGUE

John Robinson 15th cat 4.59.10
(2 .11 split on the bike)

SUN 24

COAST TO COAST CYCLE RIDE MORECAMBE TO SCARBOROUGH

Derek Owen

JULY

 

 

SUN 1

WIGGINTON 10K

Carrine Green

SUN 1

EUROPEAN STANDARD DIST TRI

COPENHAGEN 1500M SWIM, 43K BIKE AND 10.5 K RUN

John Robinson 23rd 2.22.35

SAT 7

BURN VALLEY 1/2 MARATHON

(Black Sheep Series)

 

SAT 7

CLEVELAND STEELMAN

NATIONAL LEAGUE

Craig Maude 9th 2nd v40 4.39.33

Tim Broomfield 47th 5th v50 5.13.48

Paul Sinclair 69th 32nd m30 5.33.10

Jon Zigmond 70th 8th v50 5.33.36

SAT 7

IRONKIDS AUSTRIA

Scarlett Aldrich (8yrs)

SUN 8

WAKEFIELD TRI

NATIONAL LEAGUE

Carrine Green 19th 2.48

Qualified for World Championships

SUN

IRONMAN SWITZERLAND

 

SUN 8

AUSTRIA IRONMAN - ENTERED!!!

NATIONAL LEAGUE

Mark Whitehouse - 12.29

Simon Hill - 13.53

Reesy - 15.05

Neil Stanton & Lesley Whithouse - 15.06

Raffi - 15.11

Tracy Harrison S 1:24:47, B 7:16:31, R 6:31:24, 15:28:16

Richard Harrison S 1:24:46, B 7:16:55, R 6:31:24, 15:28:16

Angie Went - 16.17

Mark Neal 12.20.15
Simon Hassell 11.55.40

SAT 14

RIPON TRI - RACING

NATIONAL LEAGUE

Andy Senior 18th 2:16:54 (10th V40)
Walter Busuttil 38th 2:21:55 (17th V40)
Mark Neal 53rd 2:24:43 25th M40)
Steve Wild 77th 2:29:49 (33rd V40)
James Kerridge 86th 2:30:57 (41st M)
Adrian Etchells 133rd 2:35:55 (55th V40)
Chris Burt 136th 2:36:29 (57th V40)
Mick Shakespeare 165th 2:39:33 (67th V40)
Mark Goulding 181st 2:40:31 (88th M)
Carrine Green 213th 2:44:37 (11th F)
Martin Moloney 225th 2:46:29 (11th V50)
Donna Hill 314th 3:07:49 (24th F)
John Chew 328th 3:10:34 (147th M)
Allan Russell 331st 3:11:06 (19th V50)
Jonathan Powell 337th 3:12:44 (149th M)
Andrew Pomfret 340th 3:14:10 (123rd V40)
Andrew Coles 341st 3:15:06 (150th M)

Alexia Rushton Earl 343rd 3.28.48

Amanda Vipond 374th 3.59.43

SUN 15

WHITE ROSE CHILDRENS TRI YORK

Scarlett Aldrich (8 yrs) Tristart

SUN 15

BOUNDARY BREEZE - MANCHESTER

Simon Kelly 107th 1:22:40

SUN 22

BANANAMAN OLYMPIC. TRI. DORNEY LAKE

Alex Bellerby

SUN 22

CHESTER TRI (WOMEN ONLY) DIVAS

 Amanda Vipond 174th 1h 41

SUN 22

CHILDLINE CHILDREN'S TRI - MARSHALLING

 Tim Broomfield

Martin Shaw

Frank Appleton

Nic Clay

SUN 22

CHILDLINE CHILDREN'S TRI - RACING

Thomas Neal Tristar 1 22nd 23.55

SUN 29

 PRINCE BISHOP TRIATHLON

NATIONAL LEAGUE (new cycle route)

Jon Zigmond 69th 2.52.42

Pete Holbrook 111th 3.36.03
Nic Clay 115th 3.44.59

SUN 29

SALFORD STANDARD DISTANCE TRI

 Steve Wild 29th 6th V40 2:21:46

James Kerridge 2.23.25 (PB)

SUN 29

HARROGATE 10 K

 

SUN 29

HATFIELD TRI

Andy Senior 11th 4th V40 1.15.32

Tim Broomfield 39th 4th V50 1.23.24

Debs Hassell 112th 15th F open 1.45.22

Sue Neal 122nd 17th F open 1.55.44

AUGUST

 

 

SAT 4

NORWAY EXTREME IM

Craig Maude 50th 14.16.37

SAT 4

LONDON SUPER SPRINT

Paul Kendrew 48.23

SUN 5

LONDON TRI OLYMPIC

Mark Johnson
Jill Rawson
Alex Bellerby
Mark Ryder

SUN 5

ANTWERPEN IRONMAN 70.3

Andrew Coles 7:28:57

WED 7

YORK MILLENIUM BRIDGE 5K

Amanda Vipond 124th 32.18

SUN 12

 WENSLEYDALE TRI

 Adrian Etchells

Steve Wild 40th 5.49.44

SUN 12

NOTTINGHAM SPRINT TRI

Andrew Coles 1:30:58

SUN 19

STERT ISLAND SEA SWIM 2.4KM

 Andrew Coles

SUN 19

STOCKTON & MIDDLESBROUGH

OLYMPIC & SPRINT TRI

Tim Broomfield 33rd 2.28.55

Carrine Green dnf

SUN 19

IRONMAN UK

NATIONAL LEAGUE

Andy Budimir 11.47.23

John Robinson 12.05.37

Jon Cooper 12.56.55

Paul Sinclair 13.00.08

Mark Browne 14.09.45

Mark Rees 15.27.55

Gareth Richardson (Army) 15.29.06
Nic Clay 16.20.16

SUN 26

 HARTLEPOOL SPRINT TRI

Simon Kelly 63rd 1.22.47

Andrew Coles 70th 1.27.48

Alexia Rushton-Earl 85th 1.35.00

Amanda Vipond 89th 1.49.19

MON 27

SPOFFORTH 10 K TRAIL RACE

Tim Broomfield 43rd 42.19

Simon Hassell 62nd 44.03

Jill Rawson 170th 54.47

Debs Hassell 216th 1.00.58

SEPT

 

 

SUN 2

TEESDALE TRIATHLON

 Andy Senior 9th 2nd V40 1.28.42

SUN 2

WORLD SPRINT CHAMPIONSHIPS - GERMANY

John Robinson 24th cat 1.17.55

SUN 2

WORLD STANDARD CHAMPIONSHIPS - HAMBURG GERMANY

 Carrine Green 53rd cat 2.35.13

SUN 2

THOLTHORPE 10 KM

Amanda Vipond 242nd 68.21

SAT 8

VITRUVIAN Half IM Dist

NATIONAL MIDDLE DISTANCE CHAMPS

NATIONAL LEAGUE

Craig Maude 75th 5th M45 4.34.45
Alex Bellerby result not found
Mark Ryder result not found

SUN 9

HELVELLYN TRI

Andy Budimir 78th 4.22.45

Mark Neal 134th 4.36.58
Derek Owen 186th 4.46.59
Sarah Owen 392nd 5.40.51
Andy Pomfret 455th 6.54.11

SUN 9

WETHERBY 10K

Simon Hill 24th 39.58

Tim Broomfield 37th 41.24

SUN 16

LANGDALE HALF MARATHON

 

SUN 16

BALA STD DIST TRI

Carrine Green posn to follow 2.25

SUN 16

NORTHUMBERLAND TRI FESTIVAL

Dave Thompson 29th 2.22.00

Verity Currie 81st 2.43.00

Mark Goulding 84th 2.44.43

Simon Kelly 85th 2.45.06

Andy Pattinson 94th 2.46.51

Alexia Rushton-Earl 124th 3.19.32

SUN 16

ROBIN HOOD HALF MARATHON (NOTTS)

 Adrian Etchells

SUN 16

NANTWICH SPRINT TRI

Simon Hassell 25th 3rd V40 1.07.39

Debs Hassell 1.30.00

SUN 23

ILKLEY TRI

Team: "Bronte Sisters" Mark Neal, Simon Hassell & Colin Moses 2nd rel 58.14

Mick Shakespeare 1.08.13 14th M40

Tim Broomfield 1.08.19 3rd M50

Team: Sue Neal swim , Deb Hassell bike & Ethan Hassell run 10th rel 1.18.29

SUN 23

CLEVELAND TEAM RELAYS

 No team avail

SUN 23

HARROGATE THEATRE 10 K

Martin Shaw 24th 42.18

SUN 23

AMPLEFORTH 7 MILES AND 2.5 MILE FUN RUN

Mark Rees

Arthur Rees and Scarlett Aldrich (Fun Run)

Shift changed could not enter

SUN 30

GREAT NORTH RUN

Helen Raines
Gary Scott

Jon Cooper ?

Raffi

SUN 30

 BERLIN MARATHON

Andrew Coles

OCTOBER

 

 

SUN 7

BRAMHAM PARK 10 K

Andy Pattinson 75th 52.39

SUN 7

HELWITH BRIDGE DU

NATIONAL LEAGUE

Craig Maude 6th 2nd M45 1.57.14

Tim Broomfield 21st 2nd M50 2.09.23

Mark Browne 51st 2.42.26

Donna Hill 52nd 1st F35 2.43.21

Angie Went 57th 3.01.52

SUN 7

SELBY HALF MARATHON

Simon Hill 52nd 1.27.42

Mark Goulding 89th 1.33.48

SUN 7

HAREWOOD 10 MILE TRAIL RACE

 

SUN 14

RICHMOND CASTLE 10 KM

 Tim Broomfield 74th 44.24

SUN 14

BRIDLINGTON HALF MARATHON

Raffi 283rd 1.56.42

SUN 21

WADDINGTON 10 KM

Mark Browne 69th 47.44

SUN 21

NYP CLUB CYCLE FROM HELPERBY

DETAILS AT http://nyptri.pbwiki.com/TRAINING

Names are on the WIKI

Add your own and any comments

SUN 28

NYP CLUB run FROM WELBURN

DETAILS AT http://nyptri.pbwiki.com/TRAINING

Names are on the WIKI

Add your own and any comments

NOVEMBER

 

 

SUN 4

GUY FAWKES 10 MILE ROAD RACE RIPLEY, Nr. HARROGATE

 Tim Broomfield 101st 1.12.13

SUN 4

HAWORTH MUDMAN DU

Andy Pattinson M 39th 02:12:54

Paul Sinclair M 44th 02:14:36

Donna Hill F12th 02:35:34

SUN 25

NANTWITCH SWIM/RUN RACE SERIES (750M SWIM - 7.5K RUN

Jill Rawson 2nd 50:42
Mark "suicidal"Johnson 51.02

SUN 25

ABBEY DASH - 10 KM - LEEDS

Simon Hill 240th 38.22

DECEMBER

 

 

SAT/SUN 1&2

SKIPTON TRG CAMP -CANCELLED

Simon Kelly

SUN 2

THIRSK 10 MILE ROAD RACE

Tim Broomfield 130th 68.06

Lesley Whitehouse 424th 84.29

Angie Went 425th 84.29

FRIDAY 7

CLUB CYCLE RIDE - Meet at The Green at Thornton Le Dale at 0930hrs prompt the ride will be for approx 3 - 4 hours.

FULLDETAILS ON WIKI

Mark Rees

Andy Merrick

SUN 16

STOOP FELL RACE 5 MILES

Full details on WIKI

Jon Cooper 60.52
Mark Neal 61.10
Raffi 61.30

Mark Rees 71.27

Simon Hassell dnf injured

WED 26

CHEVIN CHASE

Tim Broomfield 116th 50.34

Dave Willaims 340th 59.11

SUN 30

JOLLY HOLLY - 10KM - MULTI TERRAIN - RIPON

Martin Shaw 40th 41.17

Tim Broomfield 55th 42.13

Mark Whitehouse 124th 47.14

Dave Williams 140th 48.12

Lesley Whitehouse 269th 54.59

Jon & Kirsty Cooper 423rd 1.06.47

Amanda Vipond 465th 1.16.43

SUN 31

AULD LANG SYNE FELL RACE 6.5 MILES

Mark Neal 242nd 59.12